Piano Day w Poznaniu


TRZY GATUNKI, TRZY SPOJRZENIA

Ciekawie zapowiada się także panel dyskusyjny, który poprzedzi finałowy koncert. W Klubokawiarni Meskalina spotkają się poznańscy pianiści reprezentujący różne środowiska: pianista klasyczny Jacek Kortus, jazzowy Krzysztof Dys i wspomniany wcześniej Michał Kmieciak. Ich dyskusję moderować będzie dziennikarz muzyczny i promotor Łukasz Kowalka.

Jacek Kortus światową sławę zyskał zdobywając wyróżnienie na XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 4 lat. Jest absolwentem poznańskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Waldemara Andrzejewskiego i laureatem jedenastu krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych dla dzieci i młodzieży, a także nagrody specjalnej na Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Pianistów „Artur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy (2004). Rok później jako jeden z dwóch Polaków dotarł do finału Konkursu Chopinowskiego, w którym zdobył wyróżnienie. Koncertuje w czołowych filharmoniach świata, a jego debiutancka płyta uzyskała nominację do Fryderyków.

Krzysztof Dys podczas dyskusji reprezentować będzie scenę jazzową. Zdobył klasyczne wykształcenie w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, w klasie fortepianu klasycznego. Obecnie jako doktor sztuk muzycznych wykłada na tej uczelni. Jako młody pianista zdobył prestiżowe nagrody, zarówno na polu muzyki klasycznej, jak i jazzowej.

Wraz z awangardowym klarnecistą Wacławem Zimplem i perkusistą Hubertem Zemlerem tworzy trio LAM, sięgające po muzykę amerykańskich minimalistów. Z Wacław Zimpel Quartet nagrał doskonale przyjęty album „Stone Fog”. Współpracuje też z trębaczem Maciejem Fortuną, z którym w duecie nagrał pyty „Tropy” i „Maciejewski Variations”. Od 2002 roku K. Dys jest członkiem kwartetu Soundcheck tworzonego z Maciejem „Kocinem” Kocińskim (saksofon), Andrzejem Święsem (kontrabas) i Krzyzstofem Szmańdą (perkusja). W swoim dorobku zespół ma 6 albumów i szereg nagród na liczących się festiwalach w kraju i zagranicą. Pianista jest związany także z nurtem muzyki żydowskiej – od lat współpracuje z wokalistką Leną Piękniewską, z którą współtworzy projekt „Kołysanki na wieczny sen”.

Trzecim z dyskutantów będzie Michał Kmieciak, który prezentować będzie spojrzenie kompozytora-samouka, który do wyrażania emocji dźwiękami fortepianu doszedł zupełnie inną drogą. Szerzej sylwetka artysty została przedstawiona powyżej.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz