– To publikacja, której brakowało na rynku – podkreśla Filip Czekała. – Można w niej znaleźć mnóstwo wiedzy na temat Powszechnej Wystawy Krajowej. Książka jest w formie nietypowego leksykonu, w którym każde hasło jest zagadką, ciekawostką. Dotyczy nie tylko PeWuKi, ale opowiada również o tym, jak wówczas wyglądał i czym żył Poznań.
Kulminacją obchodów będzie wystawa o PeWuce – będzie ona częścią II Festiwalu Architektury Modernistycznej NOWY PLAN 2019, organizowanego przez poznański oddział SARP oraz inicjatywę Centrum Otwarte we współpracy z Grupą MTP. Ma pokazywać przede wszystkim modernizacyjny rys PeWuKi – skok w nowoczesność Poznania, jednego z najbardziej rozwiniętych miast Polski. Najlepsze modernistyczne pawilony PeWuKi będzie można zobaczyć w formie makiet, a jeden z nich będzie głównym elementem wystawy. Ekspozycja pokaże wpływ wystawy krajowej na rozwój Poznania i jego układ przestrzenny, przybliży również postaci i dorobek architektów i urzędników tworzących PeWuKę.
W trakcie roku jubileuszowego Grupa MTP we współpracy z poznańskimi przewodnikami miejskimi organizuje spacery miejskie śladami PeWuKi. Są one okazją, by posłuchać opowieści o fenomenie wystawy i barwnych anegdot o jej gościach. Najbliższa wycieczka odbędzie się 6 czerwca.
Już w najbliższy weekend będzie za to można wziąć udział w „Wejściówce na PeWuKę” – czyli grze miejskiej na terenie MTP.
– Targi poznańskie powstały w 1921 roku i bardzo możliwe, że pozostałyby niedużymi prowincjonalnymi targami, gdyby nie PeWuKa, która w 1929 r. odbyła się na m.in. na ich terenie – zauważa Przemysław Trawa, prezes Grupy MTP. – Bez PeWuKi nie byłoby dzisiejszych Targów i nie byłoby dzisiejszego Poznania.
Uczestnicy gry miejskiej będą mogli odwiedzić 11 lokalizacji związanych z wystawą – zagrać będzie można już 18 maja o godz. 19 podczas Nocy Muzeów.
By ułatwić poznaniakom odnajdywanie śladów PeWuKi w mieście, Centrum Otwarte, Stowarzyszenie Architektów Polskich i Grupa MTP przygotowały mapę „Śladami Powszechnej Wystawy Krajowej”.
Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://pewuka.pl. AW
Fot. Hieronim Dymalski