Perła – skarb morza i jeden z najcenniejszych klejnotów. Historia pereł w jubilerstwie


Od samego początku odkrycia ich istnienia przez człowieka, perły stanowią wartościowy skarb owiany tajemnicą. Samo pochodzenie słowa nie jest sprecyzowane – głównie ze względu na istnienie zbliżonych terminów, które znacznie utrudniają dokładną klasyfikację. Perla – gruszka, perna – muszla, spherula – kuleczka… wszystkie te określenia pasują do darów morza. Z czasem przypisano perłom ogromną moc – niektórzy wierzyli, że sproszkowane perły leczą wiele dolegliwości bezpośrednio związanych z układem krążenia, zaś perła rozpuszczona w soku z cytryny zapobiega rozwojowi zaburzeń psychicznych. Wierzenia te były jednak domniemaniami spowodowanymi niewiedzą, skąd konkretnie biorą się te białe, tajemnicze koraliki. Po czasie zaczęto używać je do tworzenia biżuterii – w historii odnotowano kilka dzieł sztuki, w których została użyta perła. Do najpopularniejszych należy korona Rudolfa II, bogato zdobiona podobnymi do siebie perłami.

perly

To nie anielskie łzy. Jak naprawdę powstają perły?

Pierwszy mit o perłach dotyczył właśnie płaczących aniołów. Perły miały uchodzić za ich łzy, które spadły na ziemię. Wprawdzie legenda jest bardzo piękna, lecz w rzeczywistości aniołami są perłopławy żyjące w Zatoce Perskiej i Zatoce Manar u wybrzeży Sri Lanki. Również perłopławy z rejonów Australii dostarczają najcenniejsze i największe okazy. Obecnie istnieją na świecie hodowle pereł, przez co ich produkcja na wysoką skalę stale trwa od XX wieku. Kształt i forma perły zależy przede wszystkim od kształtu i wielkości muszli perłopława. Najrzadszymi okazami w naturze są perły o kulistym kształcie – jak widać, natura nie jest przystosowana do tworzenia ideałów. Jeżeli chodzi o barwy pereł, za podstawowe uznaje się odcienie takie jak: różowy, kremowy, srebrny, żółty, czarny, zielony, niebieski, brązowy – oczywiście różnią się one między sobą stopniem nasycenia i jasności. Najbardziej znane są perły kremowe i lekko żółtawe, które dziś znowu zyskują na popularności. Ceny produktów wahają się od kilku złotych do kilkunastu tysięcy – dlaczego jest aż taki rozstaw cenowy? Wszystko zależne jest od tego, od jakiego gatunku perłopława pochodzi dana perła. Pod uwagę bierze się również wielkość, regularność kształtu, rodzaj wody z której pochodzą. Dziś naszyjniki z pereł są bardzo popularne – uznawane są jako kolejny dowód na przebudzenie się mody z dawnych lat.

Perły dopełnieniem każdej stylizacji – sposoby noszenia?

Prawda jest taka, że perły pasują do wszystkiego. Stanowią świetne uzupełnienie biznesowego stroju, lecz również nadadzą blasku codziennym stylizacjom. Uznaje się, że – obok diamentów – perły to najlepsze przyjaciółki kobiet, niezależnie od ich wieku. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele wariantów pereł. Naszyjniki różnego rodzaju znajdziesz w Gal-art. Sklep ten powstał z miłości do biżuterii, dzięki czemu w asortymencie znajdziesz kilkadziesiąt pozycji – w tym również biżuterię wykonaną z pereł. Więcej informacji o sklepie i jego ofercie dostępnych jest na https://www.gal-art.pl/. Miłośniczki biżuterii z pewnością docenią wielki powrót łez aniołów, obecnie popularniejszych niż jakiekolwiek kamenie szlachetne. Zakochaj się w magii pereł, czyniąc je swoim amuletem i nieodłącznym elementem każdej stylizacji.

Dodaj komentarz