PEKA: tylko trzy dni do nowej taryfy!


1 lipca zacznie obowiązywać nowa taryfa biletowa Zarządu Transportu Miejskiego nierozerwalnie związana z systemem PEKA.

 

Podstawową zmianą od 1 lipca będzie możliwość opłacania przejazdów z tPortmonetki. Pasażer będzie mógł zapłacić za tyle przystanków, ile przejechał, niezależnie od czasu podróży. Warunkiem jest posiadanie karty PEKA.

tPortmonetka

Opłacanie przejazdów jednorazowych z tPortmonetki na karcie PEKA jest proste. Wystarczy wpłacić środki na tPortmonetkę, a następnie podczas  podróży przyłożyć kartę przy wejściu i przy wyjściu z pojazdu w celu naliczenia kosztu liczby przejechanych przystanków. Ta forma korzystania z karty PEKA daje możliwość dogodnych trzech przesiadek podczas jednej podróży. Jeśli podczas każdej z przesiadek zmieścimy się w ciągu 20 minut system potraktuje nasz przejazd jako jedną podróż, kontynuując korzystane naliczanie opłaty. Taryfa, począwszy od 1 przystanku (60 gr) maleje z każdym kolejnym przystankiem.

Bilety okresowe

Pasażerowie korzystający z biletów okresowych będą mieli do dyspozycji bardziej elastyczną taryfę, z atrakcyjnym cenowo Biletem Metropolitalnym. Nowością jest możliwość dopasowania terminu obowiązywania biletu okresowego do własnych potrzeb – najkrótszy czas obowiązywania to 14 dni. Przypominamy, że korzystając z biletu okresowego od 1 lipca 2014r. NIE MA OBOWIĄZKU PRZYKŁADANIA KARTY NA WEJŚCIU I PRZY WYJŚCIU Z POJAZDU.

Bilety jednorazowe

Pasażerowie korzystający z biletów jednorazowych będą mieli do dyspozycji czytelną i prostą taryfę obejmującą 5 rodzajów biletów:

  • bilet do 10 minut za 3 zł
  • bilet do 40 minut lub na 1 przejazd za 4,6 zł
  • bilet 24-godzinny (dobowy) za 13,6 zł
  • bilet 48-godzinny (na 2 doby) za 21 zł
  • bilet 72-godzinny (na 3 doby) za 27 zł

Powyższe typy biletów będzie można kupić w: automatach biletowych w pojazdach (bilety będą JUŻ AUTOMATYCZNIE SKASOWANE, w biletomatach stacjonarnych, za pośrednictwem telefonu komórkowego, u kierowcy na liniach podmiejskich oraz we wszystkich punktach sieci sprzedaży biletów ZTM Poznań.

Taryfa biletowa obowiązująca od 1 lipca 2014r. znajduje się na stronie: www.peka.poznan.pl (zakładka taryfa biletowa)

Obliczanie ceny biletów okresowych na określoną liczbę dni jest bardzo proste przy wykorzystaniu nowości – kalkulatora biletowego PEKA dostępnego na stronie www.peka.poznan.pl (zakładka taryfa biletowa/kalkulator).

Kogo szczególnie zachęcamy do korzystania z karty PEKA po 1 lipca 2014r.

Wyrobienie karty PEKA jest darmowe i proste. Każdy ma możliwość korzystania z dogodnego wnoszenia opłat w transporcie publicznym organizowanym przez ZTM Poznań. Jest jednak kilka grup pasażerów, które zachęcamy do wyrobienia karty PEKA, tak aby mogli oni korzystać z preferencyjnych cenowo biletów specjalnych obowiązujących od 1 lipca 2014r. Te rodzaje biletów są bowiem zapisywane bowiem wyłącznie na karcie PEKA. Dotyczy to w szczególności: honorowych krwiodawców, emerytów i rencistów przed 70. rokiem życia oraz osób mających uprawnienie do przejazdów ulgowych (50-proc.) chcących korzystać z tPortmonetki, osób pobierających zasiłek stały, świadczenie pielęgnacyjne lub rentę socjalną zamieszkałych w Poznaniu lub miejscowościach objętych porozumieniami międzygminnymi, osób korzystających z biletu specjalnego dla rodziców oraz dzieci i młodzieży uczącej się do ukończenia 20 lat z rodzin wychowujących czworo i więcej dzieci.

Rozbudowa sieci sprzedaży biletów

Sieć doładowań biletów okresowych przez ponad 15 lat składała się z 25 punktów. Dziś sieć ZTM Poznań obejmuje 128 miejsc doładowań karty PEKA (117 punktów sprzedaży biletów + 11 Punktów Obsługi Klienta ZTM). Kartę PEKA można doładować np. w 13 lokalizacjach na Winogradach, 8 na Ratajach, 7 na Żegrzu, 7 na Wildzie, 5 na Piątkowie, 5 na Dębcu, 4 na Chartowie lub 4 na Winiarach. Punkty doładowań funkcjonują także w Czerwonaku, Komornikach, Rokietnicy, Suchym Lesie, Swarzędzu i Wągrowcu.

UWAGA! W przypadku jakichkolwiek problemów z kartą PEKA, np. niemożnością zakupienia biletu w punkcie sprzedaży biletów, prosimy właściciela takiej karty o wizytę w jednym z Punktów Obsługi Klienta ZTM w celu ustalenia przyczyn niedogodności i rozwiązania problemu.

Także pasażerowie chcący kupić pierwszy bilet trasowany z nowej taryfy są proszeni o wizytę w Punkcie Obsługi Klienta ZTM Poznań w celu zapisania trasy.

Biorąc pod uwagę duże zainteresowanie K=klientów m.in. wyrabianiem kart PEKA, składaniem oświadczeń umożliwiających zakup „Biletu Metropolitalnego” zdecydowano, że Punkty Obsługi Klienta ZTM będą czynne nie tylko w dni robocze.

w soboty: 21 i 28 czerwca oraz 5 i 12 lipca punkty będą czynne w godzinach od 8.00 do 20.00

w niedziele: 29 czerwca i 6 lipca punkty będą czynne w godzinach od 10.00 do 15.00.

Przypominamy, że od poniedziałku do piątku punkty są czynne od godziny 6.00 do 20.00

Uprzejmie informujemy także, że z powodu rozpoczęcia inwestycji budowlanych na rondzie Kaponiera (od strony ulicy Zwierzynieckiej) znajdujący się w tym miejscu Punkt Obsługi Klienta ZTM 16 czerwca zmienił lokalizację. Został on przeniesiony  na most Teatralny (przy przystanku autobusowym na ul. Roosevelta w kierunku Winograd).

Biletomaty

Od 1 lipca 2014r. nie będzie możliwości doładowania biletów okresowych w obecnych biletomatach stacjonarnych. Do czasu wymiany na nowe urządzenia, każdy z automatów będzie sprzedawał wyłącznie bilety jednorazowe w taryfie obowiązującej od 1 lipca 2014r.

Ponadto informujemy, że Zarząd Transportu Miejskiego odstąpił od wymiany czytników banknotów w obecnych biletomatach. Przyczyną jest zbliżająca się wymiana automatów oraz bardzo duży koszt wymiany czytników (szacowany na ok. 1,2 mln zł). Wprowadzone przez Narodowy Bank Polski zmodernizowane banknoty nie są „czytane” przez obecne automaty, dlatego zwracamy się do pasażerów z prośbą o płacenie za kupowane bilety – w miarę możliwości – bilonem i banknotami starego typu.

Przypominamy również, że w biletomatach mobilnych od 1 lipca 2014r. będą sprzedawane już SKASOWANE BILETY.

Dodaj komentarz