„Pędzlem i piórem” – „Dedykacja dla pokoju”


„Dedykacja dla pokoju” – to pozycja na rynku wydawniczym w Polsce, która nie przejdzie bez echa, a ponadto zostanie na pewno zauważona przez politologów, historyków czy po prostu znawców sztuki malarskiej i literackiej. Trzech artystów: Danuta Król, Dominik Górny, Ireneusz V. Polanowski. 14 obrazów i wierszy. Publikacja stworzona na okoliczność 80. Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej. Dodajmy, nad uroczystościami patronat objęli: ks. abp. Stanisław Gądecki, starosta poznański, marszałek województwa wielkopolskiego oraz rektor UAM w Poznaniu. Patronat medialny nad wydawnictwem objął „Nasz Głos Poznański”.

– Artyści są współautorami twórczej filozofii, która przekonuje, że jest konsekwentną drogą ich osobistego rozwoju i jasno sprecyzowaną tożsamością wartości, bez których życie obywatelskie i społeczne nie mogłoby istnieć w przeznaczonej sobie randze i trwałości – piszą we wstępie dr Marian Król, prezes ZKRP i BWP, prezydent Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego, były wojewoda poznański i poseł na Sejm RP oraz Andrzej Nowakowski, marszałek Stowarzyszenia Szlachta Wielkopolska, b. wojewoda wielkopolski.

„Pędzlem” jest Ireneusz Vowie (Polanowski). „Piórem” jest Dominik Górny. To ich drugie wspólne wydawnictwo, w którym podziwiamy też obrazy Danuty Król. Album dokumentuje wystawę obrazów i wierszy pt. „Dedykacja dla Pokoju”. Spotkanie obrazów i wierszy zostało tak pomyślane, aby nie być oczywiste. Wiersz dosłownie nie opisuje tego, co żyje na płótnie. Puenta spotkania „pióra” z „pędzlem” rodzi się w umyśle odbiorcy…

Po otwarciu książki czytamy wiele pozytywnych słów dot. współautorów książki, które pochodzą z różnych okresów ich pracy twórczej. Ich autorami są  takie osobistości jak np.:

Marian Żelazek S.V.D. (W moim pokoju naprzeciw mnie na ścianie wisi piękny obraz Chrystusa, wykonany przez Danusię [Danutę Król]. Z tego jasno wynika, że oboje przez ten obraz jesteście szczególnie obecni nie tylko w mojej pamięci ).

prof. Jan Miodek; polski językoznawca (Od lat śledzę z wielkim zainteresowaniem i intelektualną satysfakcją twórczość poetycką Dominika Górnego. Podziwiam jego zmaganie się ze słowem, głębię myśli i warsztatową sprawność).

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz