Parterowy, czy piętrowy – jaki dom i dlaczego wybrać?


Budowa domu wiąże się z wieloma ważnymi decyzjami, takimi jak styl budynku, czy technologia, wedle której będzie powstawać. Na rynku dostępnych jest wiele projektów, które różnią się od siebie rozmaitymi parametrami. Zobacz, co łączy, a co dzieli poszczególne rodzaje proponowane przez architektów – zapraszamy.

Zalety domów parterowych

Wybór projektu domu zależy od wielu różnych aspektów. Kluczowa jest funkcjonalność, która jest ściśle związana z preferencjami użytkowników. Jeśli nie mamy ograniczeń lokalizacyjnych, pomysł rozmieszczenia wszystkich pomieszczeń na jednej płaszczyźnie, wydaje się genialną ideą – nie tylko łatwiej się przemieszczać, ale i… sprzątać. Budowa parterowej kondygnacji jest znacznie szybsza i nierzadko korzystniejsza finansowo niż w przypadku piętrowych propozycji. To rozwiązanie preferowane przez ludzi, którym niestraszne są nowoczesne technologie. Tego typu projekty wykonuje się w myśl nowatorskich, proekologicznych metod – zamiast marnować miejsce na kotłownię, większą wagę przykłada się do odpowiedniej termomodernizacji budynku i wysokiej jakości materiałów budowlanych, takich jak służąca do ocieplania wełna skalna z bricomarche.pl.

Za domami jednopiętrowymi przemawiają także możliwości fizyczne domowników. Brak schodów będzie niekwestionowanym atutem w sytuacji, gdy dom zamieszkują osoby starsze lub mające problemy zdrowotne. Pomieszczenia ulokowane na jednym piętrze będą zdecydowaną zaletą.

Domy piętrowe – dlaczego są atrakcyjne?

Zanim wybierzemy projekt idealnego mu, dobrze jest zweryfikować rozmiar działki, na której będziemy go stawiać. Jeśli powierzchnia jest spora – nie ma problemu, natomiast jeśli działka nie ma zbyt pokaźnego metrażu, znacznie lepszym pomysłem wydaje się rozbudowa ku górze. Domy piętrowe są projektowane w myśl zasad ergonomii i ekonomicznych rozwiązań. Oszczędność gruntu to jednak nie wszystko – stawiając budynek w pionie, można w naturalny sposób oddzielić poszczególne części budynku – parter przeznaczyć na pokój dzienny, kuchnię i łazienkę natomiast piętro spożytkować na sypialnie, garderobę, czy przydomowe biuro.

W przypadku piętrowych domów możliwe jest zminimalizowanie kosztów ogrzewania. Unoszące się ku górze ciepłe powietrze sprawia, że na kolejnych poziomach jest zawsze ciepło, bez konieczności dogrzewania.

Domy piętrowe umożliwiają maksymalne wykorzystanie nie tylko gruntu, ale i praktyczne zagospodarowanie przestrzeni. Umiejscowiony na parterze garaż może stać się podstawą zachwycającego tarasu, z którego będziemy mogli podziwiać widoki.

 

Dodaj komentarz