Papirus Aniego na czasowej wystawie w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu


Faksymile Papirusu Aniego z pięknymi hieroglifami, ręcznie malowanymi na papirusie o długości 23,6 metrowym podzielony na 37 arkuszy o wymiarach 60×40 cm, można oglądać tylko  przez dwa dni w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu obok obelsku Ramzesa II, którego Ani był urzędnikiem / skrybą / księgowym.

Nim faksymile trafi w ręce prywatnych polskich kolekcjonerów ksiąg faksymilowych, Dom Emisyjny Manuscriptum prezentuje szerszej publiczności Księgę Umarłych w Krakowie, Gdańsku, Warszawie Poznaniu i Wrocławiu. Ta trasa prezentacyjna pro publico bono ma umożliwić upowszechnienie artystycznego świadectwa pokonania śmierci przez Aniego, który był skrybą faraona i wysoko postawioną osobistością epoki oraz jego żony Tutu, cenionej kapłanki. Piękno ilustracji i tekstów hieroglificznych, które są główną cechą manuskryptu, dzięki pokazowi Domu Emisyjnego Manuscriptum, zachwyci każdego, kto będzie chciał przybyć do Muzeum w dniach ekspozycji Księgi.

Faksymile zostało wydane przez hiszpańskiego wydawcę CARTEM po trzech latach prób i wysiłków, w które zaangażowało się ponad 100 osób.  Wierne, naukowe wręcz odwzorowanie oryginału było możliwe dzięki najnowocześniejszej technologii, która była dopracowywana przez ponad 12 lat. Ta technologia pozwoliła również wyraźnie „uwypuklić” drobne szczegóły i małe niedoskonałości, które pojawiają się w oryginale. Pozwoliła zachować absolutną wierność krawędzi arkuszy, które widzimy w zachowanej w  British Museum księdze oryginalnej.

Ta limitowana na świat publikacja w niepowtarzalnym nakładzie 999 egzemplarzy (zagwarantowanym notarialnie) została już w 40% sprzedana kolekcjonerom na całym świecie. Do Polski trafia tylko 20 egzemplarzy, które znajdą swoje miejsca u kolekcjonerów ksiąg niezwykłych po prezentacji DEM pro publico bono w wybranych muzeach.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz