Palety Euro – jakie normy muszą spełniać?


Europalety zostały stworzone w związku z narastającą potrzebą optymalnego wykorzystania przestrzeni magazynowej i załadunkowej. Standaryzowane wymiary i inne cechy ułatwiają zadanie. Według Polskiego Komitetu Narodowego EPAL około 20% palet wykorzystywanych na rynku polskim nie zostało wyprodukowane lub naprawione legalnie. Co należy wiedzieć na temat przepisów regulujących ich dopuszczenie do obrotu?

Nahaufnahme einer Euro-Palette in einem Paletten-Stapel

Obowiązujące podstawy prawne

Paleta euro jest produktem markowym, a znak EUR jest prawnie zastrzeżony, dlatego podlega ochronie zgodnie z nowelizacją ustawy Prawo własności przemysłowej z 1 listopada 2007 roku. Standardy europalet w Polsce precyzują karty UIC:

  • UIC 435-2 – dotyczy standardów produkcji płaskich palet drewnianych
  • UIC 435-4 – dotyczy napraw płaskich palet drewnianych.

Norma europejska UNE-EN 13698-1 określa wymagania konstrukcyjne. Wszyscy producenci zajmujący się wytwarzaniem europalet lub planujący rozpoczęcie produkcji muszą przestrzegać wymagań wymienionych kart, a także posiadać licencję. Sytuacja wygląda tak samo w przypadku napraw palet. W Polsce jedyną organizacją mogącą wydać pozwolenie na produkcję i naprawy europalet jest Polski Komitet Narodowy EPAL.

Wymagane oznaczenia

Europalety charakteryzują się sprecyzowanymi wymiarami zewnętrznymi, jak i wymiarami poszczególnych elementów. Na prawym i lewym wsporniku mają oznaczenia EUR i EPAL. Na środkowym wsporniku wymagane jest oznaczenie alfanumeryczne, które pozwala na zidentyfikowanie producenta – oznaczenie powinno zostać zapisane według wzoru: NNN-R-MM, czyli numer licencji producenta – rok – miesiąc produkcji palety. Palety wyprodukowane po 1.01.2010 roku muszą mieć oznaczenie obróbki termicznej ISPM15. Wymogiem są również równe ścięcia wszystkich narożników na całej wysokości palety. Wersje z wymaganymi oznaczeniami, nowe i naprawiane, można znaleźć tutaj: http://www.tefra.com.pl/palety-euro/. Sprawdzone palety euro poznań spełniają wymogi Międzynarodowego Związku Kolejowego.

Wielkość i waga

Standaryzowane wymiary palety powinny wynosić 1200 x 800 mm. Europaleta waży około 25 kg. Nośność jest zależna od rozłożenia ładunku i kształtuje się w okolicach 1000-1500 kg. Jeżeli zadaniem palety jest jedynie izolowanie od podłoża i nie będzie przenoszona, wówczas tzw. nośność statyczna jest równa 4000 kg. Podane wymiary stanowią wielokrotność rozmiarów pojemników skrzyniowych z tworzywa sztucznego, dzięki czemu europalety poznań mogą być stosowane we wszystkich magazynach. Doskonale sprawdzają się w przypadku magazynów automatycznych. Można je łatwo przenosić do pojazdów transportowych przy pomocy każdego wózka. Dzięki normalizowanym rozmiarom rozmieszczenie pojazdów w naczepach jest o wiele łatwiejsze. Również przestrzeń w kontenerach morskich zostaje lepiej wykorzystana. Składowane palety łatwiej wyciągać i odpowiednio rozmieszczać dzięki skosom w ich górnych rogach i ostrym krawędziom prowadnic. Systematycznie należy oceniać stan techniczny eksploatowanych palet i w razie konieczności wymieniać je na nowe lub naprawiać.

Dodaj komentarz