Palatium Mieszka I i Dobrawy


Wypięknieje także teren wokół kościoła. Trasa spacerowa zostanie utwardzona kostką brukową. Miejsce, w którym znajdował się warsztat złotnika symbolicznie upamiętni drewniana posadzka. Odpocząć będzie można na kamiennych siedziskach. Zagospodarowana zostanie także zieleń – wykonane będą trawniki, posadzone drzewa i krzewy.

Planując inwestycje pomyślano o osobach z dysfunkcją wzroku. W sąsiedztwie świątyni stanie makieta, przedstawiająca dwa odlewy z brązu – przenikające się wzajemnie mury Kościoła NMP i Palatium Mieszka I. O zabytku informować będą napisy w języku Braile’a. Makieta swoim charakterem i stopniem szczegółowości będzie nawiązywać do modelu Ostrowa Tumskiego znajdującego się w pobliżu Pomnika Jana Pawła II.

Osoby, które chcą dowiedzieć się więcej o historii palatium i zabytkach archeologicznych z nim związanych, będą mogły zobaczyć multimedialną prezentację we wnętrzu Kościoła NMP. Miasto podpisało umowę na dostawę wielkoformatowych ekranów ledowych z systemem nagłośnienia. Planowana dostawa i odbiór sprzętu to przełom maja i czerwca. Przygotowany zostanie także cykl prezentacji szczegółowych, rozwijających informacje na temat mieszkańców grodu oraz ówczesnych kontaktów kulturowych i gospodarczych. Przybliżone zostaną również tysiącletnie dzieje Ostrowa Tumskiego w Poznaniu. Prezentowany materiał będzie dostępny w dwóch wersjach – dla dzieci i dorosłych.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz