Oświadczenie SLD w sprawie Teatru Ósmego Dnia


Poniżej publikujemy oświadczenie Klubu Radnych SLD w Radzie Miasta Poznania w sprawie poprawki radnego klubu PO, Michała Tomczaka, zmniejszającej dofinansowanie dla Teatru Ósmego Dnia o 800 tys. (z przeznaczeniem na rezerwy!) i radnej klubu PRO, Joanny Frankiewicz, zmniejszającej dotację dla tego teatru o kolejne 200 tys. W projekcie budżetu na 2014 rok dal Teatru Ósmego Dnia zapisano 1083 000 zł, tak więc odebranie w sumie miliona złotych i pozostawienie na całoroczną działalność 83 tys. ma na celu likwidację teatru. Podkreślić też należy, że za sam czynsz rocznie teatr ten płaci do ZKZL 200 tys. zł

Dodatkowo informuję, że od wczoraj od godzin wieczornych funkcjonuje profil na facebooku pod nazwą Ratujmy Ósemki ( facebook.com\ratujmyosemki ), który w przeciągu 12 godzin polubiło ponad 350 osób, na stornie tej istnieje też możliwość podpisania internetowej petycji.

Oto treść oświadczenia:

„Sprzeciwiamy się trwającej od dłuższego czasu nagonce na Teatr Ósmego Dnia w Poznaniu. przejawiającej się najpierw w zapowiedziach zmian Statutu jednostki i ukrócenia prowadzenia przez Teatr dialogu społecznego, a w ostatnich dniach brutalnym zamachem na sam jego byt, w postaci poprawek budżetowych skierowanych na odebranie większości środków na przyszłoroczne utrzymanie teatru.

Poprawki te zostały zgłoszone i poparte przez wielu radnych obecnego obozu sprawującego władzę w Poznaniu tj. klubu Platformy Obywatelskiej i klubu Prezydenckiego.
Poczytujemy te działania jako przejaw poirytowania obecnego establishmentu niezależnością i bezkompromisowością w głoszeniu poglądów. Swoista postawa buntu wobec porządku społecznego i przystosowania oraz burzenie fałszywego obrazu miasta i państwa powszechnej szczęśliwości, budzi u przedstawicieli władz odruchy samoobronne. To zrozumiałe. W odróżnieniu jednak od metod i działań władz poprzedniego systemu, obecna demokratycznie wybrana władza winna bronić się argumentami, a nie decyzjami administracyjnymi unicestwiającymi jednostkę kultury.

Przypominamy, że poza swoimi niepodważalnymi sukcesami na płaszczyźnie artystycznej (kilkadziesiąt spektakli prezentowanych od 50 lat w wielu krajach Europy, Ameryki i Azji, należących do najważniejszych wypowiedzi niezależnej kultury w Polsce, serie projektów teatralnych i spektakli plenerowych, prowadzenie ośrodka kultury alternatywnej o bogatej działalności edukacyjnej, warsztatów aktorskich i teatralnych, za co teatr otrzymał wiele nagród, m.in. Fringe First w Edynburgu w 1985 roku , najważniejszym festiwalu off-owym w Europie, Nagrodę im. Konrada Swinarskiego miesięcznika Teatr czy też Nagrodę Pracy Organicznej przyznaną przez Głos Wielkopolski), Teatr Ósmego Dnia stał się symbolem i praktyczną ostoją dla ludzi wolnych… wolnych od konformizmu, dulszczyzny i znieczulenia na ludzką krzywdę.

Jest nam wstyd, że instytucja kultury o tak pięknym rodowodzie, która siłę czerpała zawsze ze swej niezależności, w odrodzonej niezależnej Polsce musi drżeć o swój byt właśnie z powodu nonkonformistycznego podejścia do wypełniania misji placówki kultury.

Apelujemy do wszystkich obywateli, mieszkańców Poznania, dla których wolność przekonań i niezależność artystyczna instytucji kultury jest ważniejsza od zaściankowości i drobnomieszczańskiego zacietrzewienia, o wsparcie naszych działań na rzecz ocalenia Teatru Ósmego Dnia! Nie pozostawajmy w tej sprawie bierni, bo za dwa tygodnie, po sesji budżetowej Rady Miasta, będzie za późno by odwracać bieg zdarzeń.

Podpisujmy się pod protestem do Prezydenta i Radnych Miasta – nie zgadzamy się na obniżanie dotacji budżetowej i likwidowanie Ósemek !

Radni klubu Sojuszu Lewicy Demokratycznej:  Tomasz Lewandowski, Katarzyna Kretkowska, Beata Urbańska, Adrian Kaczmarek, Antoni Szczuciński 

Dodaj komentarz