Ósmoklasisto, pamiętaj o terminach!


Dzisiaj rozpoczęła się rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Uczniowie mogą składać dokumenty do czterech placówek w Poznaniu oraz czterech w powiecie poznańskim.

 15 maja rozpoczęła się rekrutacja do szkół ponadpodstawowych

Młodzież ma do wyboru trzy typy szkół ponadpodstawowych: 4-letnie liceum ogólnokształcące, 5-letnie technikum oraz 3-letnią branżową szkołę I stopnia. Ukończywszy ją, absolwenci mogą kontynuować  naukę w branżowej szkole II stopnia lub w liceum ogólnokształcącym dla dorosłych i przystąpić do matury.

Rekrutację rozpoczyna złożenie przez kandydata wniosku oraz niezbędnych dokumentów. 24 lipca 2023 r. szkoły ogłaszają listy osób przyjętych i nieprzyjętych. Te ostatnie mogą wziąć udział
w postępowaniu uzupełniającym od 25 lipca 2023 r. do 11 sierpnia 2023 r. Szczegółowy harmonogram jest dostępny na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Poznaniu pod adresem https://ko.poznan.pl/rodzice_uczniowie/rekrutacja/termin/.

Rekrutacja jest prowadzona wspólnie przez miasto Poznań i powiat poznański. Dotyczy ona też placówek, dla których organem prowadzącym są gminy, tj.:

  • Dwujęzycznego Liceum Ogólnokształcącego w Luboniu,
  • Liceum Ogólnokształcącego w Pobiedziskach Letnisku,
  • Branżowej Szkoły I stopnia w Buku,
  • Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Wielkopolskich w Tarnowie Podgórnym,
  • Technikum w Zespole Szkół Technicznych w Tarnowie Podgórnym,
  • Branżowej Szkoły I stopnia w Zespole Szkół Technicznych w Tarnowie Podgórnym.

Zatem w tegorocznej rekrutacji elektronicznej (z wykorzystaniem systemu informatycznego NABÓR PCSS)  udział biorą wszystkie publiczne szkoły ponadpodstawowe z powiatu. Podanie o przyjęcie można składać łącznie do ośmiu placówek, które prowadzą postępowanie rekrutacyjne. W praktyce oznacza to, że uczeń może wybrać maksymalnie cztery szkoły poznańskie i cztery powiatowe. Przy układaniu listy preferencji ważna jest kolejność oddziałów. Pierwszy to ten, do którego kandydat najbardziej chce się dostać, ostatni to taki, na którym zależy mu najmniej.

Należy pamiętać, że młodzież wskazuje swoje wybory na jednym wniosku. Dodatkowo uczniowie są zobowiązani do sprawdzenia, czy do oddziałów, które wybiorą obowiązują dodatkowe kryteria i dokumenty np.:

  • W oddziałach dwujęzycznych i międzynarodowych przeprowadzany jest sprawdzian kompetencji językowych,
  • w klasach wstępnych obowiązuje sprawdzian predyspozycji językowych,
  • w oddziałach sportowych i mistrzostwa sportowego lub oddziałach przygotowania wojskowego konieczna jest próba sprawności fizycznej,
  • przy wyborze kształcenia zawodowego zarówno w technikum, jak i branżowej szkole I stopnia, kandydat otrzymuje skierowanie na badanie lekarskie w sposób określony przez szkołę.

Pełna ewidencja szkół biorących udział w naborze elektronicznym wraz z ofertą edukacyjną oraz wymaganymi dokumentami znajduje się na stronie internetowej Nabór PCSS pod adresem https://www.nabor.pcss.pl/poznan/szkolaponadpodstawowa/ oraz na stronach www i facebookach placówek.

Absolwentom szkół podstawowych życzymy sukcesów w egzaminach ósmoklasisty!

AK

Fot. Materiały prasowe

Dodaj komentarz