Organizacja wesela – jak obniżyć koszty?


Wyprawienie przyjęcia weselnego wiąże się z dużymi kosztami, nic więc dziwnego, że coraz więcej narzeczonych decyduje się na poszukiwanie oszczędności. Najprostsza droga wiedzie poprzez zmniejszenie listy gości, nie zawsze jest to jednak możliwe i nie każdy chce wybrać akurat takie rozwiązanie. Jakie są sposoby na obniżenie wydatków poniesionych na organizację ślubu i wesela?

Wyprawienie przyjęcia weselnego wiąże się z dużymi kosztami, nic więc dziwnego, że coraz więcej narzeczonych decyduje się na poszukiwanie oszczędności. Najprostsza droga wiedzie poprzez zmniejszenie listy gości, nie zawsze jest to jednak możliwe i nie każdy chce wybrać akurat takie rozwiązanie. Jakie są sposoby na obniżenie wydatków poniesionych na organizację ślubu i wesela?

Jak wybrać dzień ślubu?

Wbrew pozorom data ślubu ma bardzo duże znaczenie, ponieważ najbardziej popularne termine są jednocześnie najdroższe. Zdecydowana większość Par Młodych decyduje się na miesiące letnie, dlatego coraz trudniej znaleźć wolną datę od czerwca do końca września. Ponadto, śluby odbywają się zazwyczaj w sobotę, co jest najwygodniejsze zwłaszcza dla gości. Ostatnio widać jednak trend na organizację ślubu i wesela w piątek. W takim przypadku ceremonia odbywa się nieco później, aby wszyscy zaproszeni goście zdążyli na nią dotrzeć. Ceny w przypadku piątkowych wesel także są nieco niższe, bo zainteresowanie nimi jest mniejsze, różnica ta wynosi nawet do -15%. Warto również poszukać długich weekendów, wówczas wesele można urządzić w każdy dzień tygodnia, o ile drugi dzień jest ustawowo wolnym dniem od pracy.

Dom weselny, plener, a może dom kultury?

Miejsce organizacji wesela w dużej mierze warunkuje jego ostateczny koszt. Najdroższe rozwiązanie stanowi zazwyczaj dom weselny. W przeciągu ostatnich kilku lat ceny znacznie wzrosły, dlatego też obecnie opłata za jednego gościa wynosi od 160 do nawet 210 złotych. Warto też sprawdzić co się w niej zawiera. W większości przypadków są to jedynie dania serwowane podczas przyjęcia, jednak niektóre domy weselne oferują w cenie słodki bufet czy cieszący się zainteresowaniem drink bar. Znacznie tańsze może okazać się wesele w plenerze, do tego celu wynająć można np. namiot ślubny, który prezentuje się nad wyraz elegancko. Wówczas catering zamawia się zazwyczaj oddzielnie z wybranej restauracji. Takie rozwiązanie pozwala nam znacznie zmniejszyć wydatki, jednak w przypadku złych warunków atmosferycznych nie do końca się sprawdzi. W mniejszych miejscowościach istnieje przeważnie możliwość organizacji przyjęcia tego typu w domu kultury, co z pewnością okaże się jeszcze tańszym wyborem.

 

Wystawne przyjęcie czy biesiada?

Ostateczna cena przyjęcia weselnego wynika z jego charakteru. Wystawne i szykowne przyjęcie możemy przecież zamienić na biesiadę, uroczysty obiad czy wspólne grillowanie. Możliwości jest naprawdę bardzo dużo. Ważną rolę odgrywa także muzyka – wynajęcia DJ-a to lepszy krok pod względem finansowym aniżeli zespół weselny. Różnica w cenie wynosi nawet 50%. Ponadto, tort weselny oraz ewentualne ciasta można zamówić u osoby prywatnej. Cukiernie zazwyczaj wysoko cenią tego typu usługi. Szukając oszczędności dobrze zrezygnować z kamerzysty, zdjęcia ślubne będą wystarczającą pamiątką. Nie każdy też odnajdzie się na sesji plenerowej, która jest dodatkowo płatna. Zamiast wynajmować luksusowe auto do ślubu, dopytać możemy wśród znajomych czy nie dysponują reprezentacyjnym samochodem. Bez wątpienia znajdzie się ciekawy pojazd.

Stroje Państwa Młodych

Koszt zakupu sukni ślubnej to nawet kilka tysięcy złotych, oczywiście możemy zdecydować się na jej uszycie, tj. powierzenie tego zadania krawcowej. W tym przypadku zapłacimy nawet o połowę mniej lecz nadal będzie to kwota powyżej 1-1,5 złotych. Musimy mieć na względzie, że jest to strój jednorazowy i założymy go jedynie na jedną uroczystość. Każda Panna Młoda chce wyglądać wyjątkowo w tym dniu, nie oznacza to jednak, że musi decydować się na tak drogą suknię. Obecnie wiele salonów sukien ślubnych oferuje możliwość wypożyczenia sukni, która przerabiana jest na naszą miarę. Po upływie jednego do dwóch tygodni, należy ją zwrócić. Taka usługa kosztuje zaledwie kilkaset złotych. Podobnie można postąpić w przypadku garnitury ślubnego. Obrączki zaś możemy wykonać z przetopionej złotej biżuterii.

Jak sfinansować organizację ślubu i wesela?

Jeśli nie dysponujemy pełnym budżetem, to praktycznym rozwiązaniem okażą się pożyczki pozabankowe na raty od Wonga.pl, gdyż zapewniają dostosowanie wysokości rat do możliwości finansowych pożyczkobiorcy. Co więcej, skrócenie okresu spłaty nie stanowi żadnego problemu, dlatego gdy zdecydujemy się na ten krok tuż po weselu, to możemy z niego skorzystać. Na uwadze musimy mieć jednak terminową spłatę naszego zobowiązania.

Dodaj komentarz