Opiekacz czy gofrownica – a może jedno i drugie?


Kilkanaście lat temu przywędrowała do nas z zagranicy moda na chrupiące tosty, zapiekanki i gofry domowej roboty, które od tamtej pory stale goszczą na naszych stołach. Wykonanie ich jest niezwykle proste, wystarczy zakupić odpowiednie urządzenie. Jakie?

Urządzenia dla łasuchów

Duży wybór opiekaczy i gofrownic można znaleźć na stronie opiekacze i gofrownice. Ceny są bardzo przystępne, dlatego każdy z pewnością znajdzie model, który spełni jego oczekiwania. Przed dokonaniem zakupu warto jednak zapoznać się z możliwościami każdego z tych urządzeń, które przedstawione zostały poniżej.

Opiekacz

Opiekacz służy wyłącznie do zapiekania całych kanapek, które kładziemy na jednej płycie grzejnej i przyciskamy drugą. Do urządzenia najczęściej dołączone są wymienne wkładki, dzięki którym można sporządzić wiele ciekawych przekąsek. Są to np.:

  • wkładka do różnych kształtów kanapek (można dzięki niej zrobić kanapki w kształcie serca, czy muszelki),
  • wkładka do ciastek (pozwala na upieczenie różnych ciasteczek, np. rurek z kremem),
  • wkładka do pierogów i naleśników,
  • wkładka do pączków,
  • wkładka do gofrów.

Czym kierować się przy wyborze opiekacza?

Moc urządzenia powinna być odpowiednio duża (zazwyczaj oscyluje w granicach 600 – 1300 W), aby mogło szybko się nagrzewać. Opiekacz powinien również posiadać mocny uchwyt, który powinien pozostać chłodny. Oczywiście płyta grzewcza musi być pokryta specjalną, nieprzywierającą powłoką oraz mieć zabezpieczenie przed przegrzaniem i stabilne, antypoślizgowe nóżki. Warto również sprawdzić, czy wybrany model został wyposażony w funkcje dodatkowe, np. grillowania (po otwarciu płyty pod odpowiednim kątem powstaje grill elektryczny), dzięki czemu można sporządzić szczególnie smaczne sandwicze, kiełbaski, czy pierś z kurczaka. Kolejną przydatną opcją jest funkcja smażenia (po rozłożeniu płyt pod kątem 180 stopni otrzymuje się patelnię elektryczną). Ponadto, należy zwrócić uwagę, czy opiekacz posiada rowki, do których ścieka zbędny tłuszcz.

Wzornictwo

Niewielkie rozmiary urządzenia sprawiają, że można je łatwo schować do szafki, jednak – ponieważ jest często używane – najczęściej leży na stałe na kuchennym blacie. Opiekacz powinien zatem pasować do wnętrza (wart uwagi jest chociażby model https://www.emag.pl/opiekacz-philips-hd-2392-90-moc-820-w-hd2392-90/pd/D6Z2CBBBM/). Łatwo znaleźć funkcjonalny opiekacz z odpowiednim designem, ponieważ producenci prześcigają się w tym zakresie, oferując przeróżne kształty i kolory o plastikowych lub metalowych, ładnie zdobionych obudowach. Na rynku znajdziemy również modele z podświetlanymi elementami, które wyglądają niezwykle efektownie, zwłaszcza w ciemnej, ślepej kuchni.

Gofrownica

Za pomocą tego urządzenia można z kolei wyczarować wspaniałe, pachnące i chrupiące gofry, które po posmarowaniu dżemem lub bitą śmietaną wywołają uśmiech na każdej twarzy. Do elementów, na które należy zwracać uwagę przy zakupie gofrownicy zalicza się moc (optymalna dla uzyskania odpowiednio wypieczonych wafli w kilka minut mieści się w granicach 900 – 1100), termostat i opcję regulację temperatury (podwyższając temperaturę gofry można bardziej przyrumienić), podstawowe zabezpieczenia przed przegrzaniem urządzenia i oparzeniem użytkownika, światełka kontrolne oraz stabilne, antypoślizgowe nóżki, trwałe, nieprzywierające powłoki, dzięki którym ciasto nie przykleja się do płytek i po upieczeniu lekko od nich odchodzi (i które łatwo utrzymać w czystości). Należy również zwrócić uwagę na jakość wykonania (po złożeniu powłoki powinny idealnie do siebie przylegać), kształt i ilość płytek grzejnych (dzieci z pewnością ucieszyłby widok gofrów – serduszek, czy trójkątów, uzyskanych dzięki płytom grzejnym o nietypowym kształcie) oraz estetykę wykonania.

Dodaj komentarz