Opalenica w listopadowe święto



Z okazji Święta Niepodległości również w Opalenicy odbyła się wieczornica przypominająca listopadowe dni 1918 roku, jakże ważne w dziejach Polski.

Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w kościele pw. św. Mateusza, w której wzięły udział poczty sztandarowe zakładów pracy, instytucji oraz szkół, samorządowcy, młodzież i mieszkańcy. Po mszy – w ramach patriotycznego śpiewania Cantate Patriae, zainicjowanego przez Lidię Szwechłowicz, dyrektor Gimnazjum i wspartego dodatkowo publikacją śpiewnika pod redakcją dr. Bogumiła Wojcieszaka, prowadzonego przez zespół „Kłosy” – uczestnicy wieczornicy przypomnieli sobie znane pieśni z okresu walki Polaków o wolność.

Uformowany pochód z orkiestrą na czele przemaszerował ulicami miasta na plac Piłsudskiego, gdzie przy świetle pochodni i zniczy Burmistrz Opalenicy przypomniał kilka faktów historycznych z okresu walki z zaborcami o przywrócenie granic państwu polskiemu. Podkreślił przy tym znaczenie Powstania Wielkopolskiego, do którego doszło z końcem grudnia 1918 r. i po kilku miesiącach walki z zaborcą miało istotne znaczenie  w przywróceniu Wielkopolski do macierzy.

Po złożeniu wiązanek kwiatów pod pomnikiem, dla uczczenia odzyskania niepodległości bracia kurkowi oddali wystrzał armatni, a orkiestra zagrała kilka pieśni żołnierskich.

Z okazji Święta Niepodległości Opalenica – na tle wielu miejscowości podobnej wielkości w kraju – została wyróżniona, ponieważ burmistrz otrzymał imienne zaproszenie od Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego do wzięcia udziału w uroczystościach 11 listopada przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie oraz w marszu „Razem dla Niepodległej”. Marsz prowadzony przez prezydenta zatrzymywał się po drodze do Belwederu przy kilku  pomnikach, m.in. przy pomniku ks. Stefana Wyszyńskiego, patrona Liceum Ogólnokształcącego w Opalenicy.

Mieszkańcy Opalenicy wzięli też udział w kilku imprezach towarzyszących Dniu 11 Listopada: Strzeleckim Turnieju Niepodległościowym zorganizowanym przez Kurkowe Bractwo Strzeleckie, w którym tarczę niepodległościową zdobył Marek Cichy. Z kolei w hali OSiR w Turnieju Halowej Piłki Nożnej w kategorii OPEN, z 8 biorących udział drużyn, zwyciężyła „Lipa Bezdrzewie” (zawodnicy z Opalenicy w wieku gimnazjalnych i ponadgimnazjalnym ).

Teatr Trójkąt z Zielonej Góry zaprezentował w kaplicy w Niegolewie multimedialny spektakl „Pieśni Niepodległej”. Widowisko przedstawiające sylwetkę marszałka Józefa Piłsudskiego od strony prywatnej. Opowiadania i relacje wzbogacone były pieśniami niepodległościowymi w wykonaniu aktorów. Odczytane zostały również listy marszałka do rodziny i przyjaciół oraz fragmenty nagrań głosu Piłsudskiego.

Oprac. AS

Dodaj komentarz