Okrąglak jak nowy, ale zamknięty


Najemcy wprowadzają się już do wyremontowanego Okrąglaka. Trwają ostatnie prace wykończeniowe na zewnątrz i wewnątrz budynku. To będzie jeden z najnowocześniejszych biurowców Poznania. Po kilkunastu latach popadania w ruinę symbol Poznania znowu będzie przyciągał turystów. Niestety, będzie go można oglądać jedynie z zewnątrz. Wnętrza, ani wspaniały taras na szczycie nie będą udostępniane.

Okrągły budynek i znajdujący się obok kwadraciak zbudowany został w latach 1949-1954 według projektu Marka Leykama. Natomiast, projekt remontu i rewitalizacji Okrąglaka przygotował jeden z najbardziej znanych obecnie architektów polskich na świecie, Wojciech Grabianowski. Poznaniak, który jest jednym ze współwłaścicieli firmy architektonicznej Rhode, Kellermann, Wawrowsky. Projektował m.in. piękny stadion piłkarski w Gdańsku PGE Arenę.

Okrąglak to unikalny projekt biurowy łączący w sobie wyjątkową architekturę, w tym niespotykany na skale Europy, owalny kształt, z nowoczesnymi technologiami. Swoim najemcom oferuje 6000 mkw. powierzchni biurowej o najwyższym standardzie.

Budynek został wyposażony w system BMS (Building Management System) służący do całościowego zarządzania obiektem. Posiada rozbudowaną sieć czujników i detektorów, które scalone w jeden system pozwalają na całościowe z poziomu komputera. System ten zapewnia również możliwość natychmiastową reakcję w przypadku jakichkolwiek sygnałów alarmowych ze strony którejkolwiek z instalacji. Dzięki tak zaawansowanemu systemowi BMS udało się uzyskać optymalną funkcjonalność budynku, a także w znaczny sposób wpłynąć na komfort oraz bezpieczeństwo osób w nim przebywających.

Posiada również system sterowania ogrzewaniem, który umożliwia m.in. na regulowanie temperatury w konkretnych miejscach w budynku, bez konieczności zmian na całej jego powierzchni. Bezpieczeństwo pracy w budynku zostało zapewnione m.in. przez system kontroli dostępu, dzięki któremu dostanie się na wybrane piętra budynku jest możliwe jedynie dla osób wyposażonych w specjalne karty magnetyczne. Okrąglak posiada również niespotykaną wysokość pomieszczeń biurowych (prawie 3 metry) oraz uchylne okna, które gwarantują wysokiej jakości warunki pracy.

W budynku zastosowano również szereg rozwiązań proekologicznych m.in. systemy energooszczędne oraz odzyskiwanie wody deszczowej. Tak nowoczesne rozwiązania technologiczne znalazły uznanie wśród firm poszukujących biur o najwyższych standardach. Swoje oddziały otworzą tu m.in. Kredyt Bank, Nordea a także Open Finance.

Podczas remontu ekipy budowlane wykorzystały 40 000 płytek ceramicznych do wyłożenia reprezentacyjnej klatki schodowej w budynku. Wyremontowano 630 schodów na kondygnacjach naziemnych. Wymieniono prawie 700 okien na elewacji. Przeszklenia gwarantują doskonałe doświetlenie powierzchni biurowych. 240 specjalistów pracowało w ciągu ostatniego roku na budowie Okrąglaka. 24 ultra nowoczesnych monitorów LCD zamieszczono wewnątrz budynku. 70 kamer będzie dbało o bezpieczeństwo przyszłych pracowników biurowca.

okrąglak nowy

Taką wizję Okrąglaka prezentuje nam Joanna Celińska! Ciekawe. Miałby 200 metrów wysokości…

Fot. J. Podolski

1 komentarz

  1. anka pisze:

    WOW-:) -:)-:)
    taki okraglak byłby najwiekszym „Okrąglakiem na swiecie” hahahahaha EXTRA!!!
    siega prawie do chmur! a moze dobuduja jerszcze z 60 pięter?

Dodaj komentarz