Ogrodzenie domu – z czego je zbudować?


Ogrodzenie frontowe spełnia kilka ważnych funkcji. Powinno nie tylko skutecznie zabezpieczać teren, ale jednocześnie stanowić wizytówkę domu. Obecnie, ogrodzenie może być budowane z rozmaitych materiałów: od popularnych cegieł klinkierowych, po modne w ostatnim czasie gabiony. Każdy z nich niesie odmienne korzyści oraz odznacza się innymi walorami wizualnymi. Z czego i jak zbudować ogrodzenie domu?

Ogrodzenie domu – kwestie prawne

Wyboru materiałów, a następnie montaż ogrodzenia muszą zostać poprzedzone odpowiednim przygotowaniem prawnym. Mowa o zaleceniach, które zostały uwzględnione w polskich przepisach prawa budowlanego. W świetle nich budowa ogrodzeń domów, które przekraczają 2,2 metra wysokości, bądź stanowią część muru oporowego, wymagają posiadania stosownego zezwolenia. Dodatkowo, ze względów bezpieczeństwa dla ludzi i zwierząt, należy unikać ostrych zakończeń (np. z metalu, szkła tłoczonego itp.) na wysokości mniejszej niż 1,8 metra.

Przygotowanie do budowy ogrodzenia

W zależności od preferowanego stylu, ogrodzenie domu może być wykonane z rozmaitych materiałów. Należy dopasować je do ogólnych cech stylistyki budynku. Poleca się w tym względzie zwrócić uwagę na dachy, drzwi, okna i elewacje domów, by dobrze dobrać typ ogrodzenia. Podstawą każdej budowy jest odpowiednie przygotowanie. Dlatego właśnie prace budowlane powinny być poprzedzone zleceniem przygotowania projektu ogrodzenia.

Rodzaje materiałów do budowy ogrodzenia domu

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest oczywiście drewno. Mowa w tej kwestii nie tylko o tradycyjnych płotach ze sztachet, ale np. o wysokim ogrodzeniu lamelowym, które poza funkcją dekoracyjną, zapewnia odpowiednią dyskretność względem sąsiadów. Oba rozwiązania korespondują doskonale z budynkami, których wygląd nawiązuje do tradycyjnego stylu. Jeśli ogrodzenie domu ma cechować się nowoczesnym charakterem, lepiej zdecydować się na rozwiązania kompozytowe np. w połączeniu ze stalowymi słupkami. Niestety, drewno jest podatne na działanie czynników atmosferycznych, wobec czego wymaga regularnej impregnacji.

Innym wariantem jest ogrodzenie murowane, które może być wykonane m.in. z cegieł klinkierowych, betonowych bloczków czy naturalnego kamienia (np. wapienia czy piaskowca). To niezwykle trwałe rozwiązanie, które cechuje się eleganckimi i ponadczasowym wyglądem. Koszt jego zbudowania jest jednak znacznie droższy i bardziej złożony od montażu ogrodzenia np. z siatki.

Kolejnym powszechnie stosowanym materiałem jest metal, który cechuje się m.in. wysoką wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Najczęściej występuje on w formie wspomnianego płotu z siatki. Za sprawą swojego surowego charakteru, metal jest jednak coraz częściej wykorzystywany do tworzenia nowoczesnych ogrodzeń domów. Mowa w tym przypadku o tzw. ogrodzeniu kutym, które poza wysoką trwałością, odznacza się wyjątkowymi walorami wizualnymi.

Innym materiałem, który w ostatnich latach cieszy się dużą popularnością jest gabion. Tworzy go druciany kosz, który wypełniony jest szczelnie kamieniami. Ogrodzenie gabionowe sprawdzi się w przypadku nowoczesnych domów np. w minimalistycznym stylu. Odznacza się ciekawym, masywnym wyglądem, dlatego warto je łączyć np. z metalowymi przęsłami.

Montaż ogrodzenia

Bez względu na to, jaki rodzaj materiału zostanie wybrany, montaż ogrodzenia powinien być zawsze poprzedzony dokładnym przygotowaniem podłoża. Chodzi o precyzyjne wyeliminowanie wszelkich nierówności i przeszkód. Następnie należy dokładnie wytyczyć linię ogrodzeniową, a w wielu przypadkach przygotować także podmurówkę. W zależności od rodzaju ogrodzenia, należy wykopać dołki, z zachowaniem odpowiedniej głębokości i odstępów.

Dodaj komentarz