Ogród zawsze idealnie zadbany


Posiadanie własnego przydomowego ogródka lub działki dla wielu osób staje się przyczyną, dla której zgłębiają one tajemnice ogrodnictwa. Posiadanie własnego ogrodu z zadbanym trawnikiem i pięknymi kwiatami i krzewami czy też ogródka warzywnego to dla wielu z nas powód do dumy. Nie da się jednak ukryć, że nie zawsze nasze ogrody i działki wyglądają tak, jak byśmy tego chcieli. Warto wiedzieć co zrobić, aby temu zaradzić.

Bez wody nie ma życia

Wszyscy doskonale wiemy jak ogromne znaczenie ma woda. Bez tej cennej substancji nie ma życia na ziemi. Dotyczy to zarówno organizmów żywych, jak i roślin. Jeśli więc nasz ogród nie prezentuje się najlepiej – kwiaty i krzewy więdną, warzywa i owoce nie wydają satysfakcjonujących plonów a trawnik jest przerzedzony i żółty może oznaczać to, że wilgotność gleby jest niedostateczna, przez co rośliny nie mogą prawidłowo się rozwijać. Ratunkiem jest oczywiście regularne podlewanie działki.

Tradycyjne podlewanie to przeżytek

Do niedawna osoby posiadające własne ogródki musiały korzystać z tradycyjnych sposobów podlewania co niestety, było bardzo uciążliwe. Wszyscy doskonale wiemy bowiem, że noszenie ciężkich konewek z wodą czy rozkładanie ogrodowych węży zabierało sporo czasu i siły. Co więcej podlewanie w ten sposób bywa nieefektywne. Woda z węża często ma za niską temperaturę, która szkodzi roślinom a konewką trudno dotrzeć do wszystkich miejsc. Nic więc dziwnego, że coraz więcej ogrodników i działkowiczów poszukuje skuteczniejszych metod nawadniania, dzięki którym dostarczanie roślinom odpowiedniej ilości wody jest znacznie łatwiejsze.

Nowoczesne systemy nawadniania i czujniki wilgoci

Na rynku możemy obecnie znaleźć nowoczesne systemy nawadniania, które dzięki swojej innowacyjnej konstrukcji pozwalają na jednoczesne podlewanie całego ogrodu. Raz zamontowany system nawadniania rozpyla delikatne krople lub mgiełkę przez cały okres wiosenno-letnim. Jest to więc spore udogodnienie i oszczędność czasu.

Skąd jednak mamy wiedzieć, że rośliny w naszym ogrodzie potrzebują podlewania? Codzienne włączanie systemu może przecież sprawić, że gleba będzie za mokra. Rozwiązaniem tego problemu są czujniki wilgoci gleby (dowiedz się więcej na stronie: http://www.gardena.com/pl/water-management/water-controls/czujnik-wilgotnosci-gleby/), które zainstalowane w ogrodzie i podłączone do systemu nawadniania, a konkretniej do sterownik systemu nawadniania pozwala na automatyczne sterowanie nawadnianiem. Gdy gleba jest dostatecznie mokra czujnik wilgoci po prostu nie uruchamia systemu.

 

Dodaj komentarz