Ogród miododajny na poznańskiej Cytadeli


Jeszcze w tym roku zostanie ogłoszony przetarg na wykonawcę prac na poznańskiej Cytadeli. Na terenie byłego amfiteatru powstanie ogród miododajny. Będzie to miejsce przyjazne przede wszystkim pszczołom. Zyskają jednak także spacerowicze.

Teren po byłym letnim amfiteatrze w parku Cytadela jest usytuowany w zacisznym, osłoniętym od wiatrów, lecz nasłonecznionym, miejscu. W sąsiedztwie już teraz rosną miododajne drzewa – lipy i robinie. Roślin przyjaznych pszczołom przybędzie, a sam amfiteatr zmieni swoją funkcję.

Tam, gdzie kiedyś znajdowała się widownia, pojawią się rabaty z roślinami wabiącymi owady zapylające, a w miejscu dawnej sceny zamontowane zostaną fantazyjne leżaki, skąd będzie można podziwiać odgrywane przez przyrodę przedstawienie. Aby zyskać większą powierzchnię biologicznie czynną, należy zlikwidować część schodów. Pojawią się też pojedyncze siedziska, niewielkie tarasy widokowe, kaskada wodna, a także subtelne oświetlenie, które zostało przemyślane w taki sposób, aby nie ingerować w aktywność nocnych owadów. Ogród miododajny wpłynie pozytywnie nie tylko na pszczoły. Barwne kompozycje kwiatowe, ich zapach, a także odgłosy wydawane przez przyrodę będą oddziaływać także na zmysły spacerowiczów.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz