Ogród. Jak przygotować go na zimę?


Przebywanie na świeżym powietrzu, w otoczeniu zieleni to dla wielu osób wielka przyjemność. Dbanie o ogród to też hobby, które daje wiele satysfakcji. Każda pora roku ma swój rytm i określa, co w danym momencie trzeba zrobić. Aby wykonywanie tych czynności przebiegało sprawniej warto zaopatrzyć się w akcesoria ogrodowe środki ochrony roślin. To jednak bardzo ogólna zasada. Rosnące w ogrodzie rośliny trzeba przygotować na zimę. Jak to zrobić, aby wiosną znów można było cieszyć się tą przestrzenią?

Akcesoria ogrodowe do prac jesiennych 

Jesień, to czas gdy trzeba przygotować ogród na zimę. To nie tylko okazja, aby sprzątnąć dekoracje, czy schować meble, z których nie będziesz korzystać do garażu. To także odpowiedni moment na to, aby zadbać o rośliny z myślą przyszłej wiośnie. Pielęgnacja ogrodu powinna przebiegać cyklicznie. Wtedy masz gwarancję, że całe otoczenie będzie wzrastać bujnie i prezentować się estetycznie.

Przed nastaniem mrozów dobrze jest odżywić rośliny. Dawkując nawóz zatrzymasz w gałęziach i częściach zielonych odpowiednią ilość wody. Nawet gdy Twoje drzewka lub krzewy zgubią już liście, to dzięki odżywieniu łatwiej będzie im zregenerować się, gdy nadejdzie czas wzrastania. Kategorie tych produktów mogą być różne i należy dobrać je do typu rośliny, którą masz wsadzoną.

Sprawdź także, czy to czas na to, aby wykopać cebuli. Wiele odmian organizuje się do połowy lata, ale gatunki takie jak cebula Bila trzeba czasem przygotować później. Zrób więc inwentaryzację i postaraj się zadbać o wszystko, co ma ponownie wiosną zakiełkować. Wsadź cebulki do ziemi, a gdy będzie cieplej Twój ogród na nowo rozkwitnie.

Jakie środki ochrony roślin stosować na koniec lata? 

Zbliżająca się zima to raczej okres prac porządkowych i przygotowania się na nadchodzące mrozy. Jednak nadal trzeba pamiętać o tym, aby zadbać o roślinność. Ochrona przed szkodnikami, insektami i grzybami jest ważna również w tym okresie.

Masz zasadzone wrażliwe na zimno rośliny doniczkowe? Nie wszystkie okazy przystosowane są do trudnych, zimowych warunków. Aby je ochronić przenieś je do osłoniętego, cieplejszego pomieszczenia, jak przykładowo garaż. Koniec sezonu to także dobry moment, aby zrobić ostatnie przesadzenia. Wbrew pozorom większość roślin najlepiej sadzić nie wiosną, ale jesienią, gdy mają czas na zakorzenienie się i nie są narażone na susze.

Dobre zaplanowanie prac jesienią sprawi, że Twój ogród na wiosnę będzie prezentował się dużo lepiej, a Ty będziesz musiał poświęcić dużo mniej czasu na jego pielęgnację.

Dodaj komentarz