Odzież robocza dla pracownika jest obowiązkiem pracodawcy


W niektórych przypadkach pracodawca jest zobowiązany do dostarczenia pracownikowi odzieży roboczej. Kiedy musi dostarczyć ją pracownikowi obowiązkowo? Kiedy pracownik powinien odmówić pracy przy jej braku?

Odzież robocza – kiedy jest obowiązkowa?

Pracodawca jest zobowiązany do dostarczenia pracownikowi odzieży roboczej, jeśli przy wykonywaniu obowiązków służbowych odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu. Właściciel firmy jest również zobowiązany do jej przedłożenia w momencie, gdy wymagają tego warunki technologiczne, sanitarne lub te dotyczące bezpieczeństwa pracy.

Określone w Kodeksie pracy przepisy z art. 2377 § 1 nie wskazują – jak widać – jednoznacznie, w jakiego rodzaju pracach pracodawca jest zobowiązany do dostarczenia pracownikowi odzieży roboczej. To w gestii pracodawcy i pracowników leży ustalenie na jakich stanowiska pracy w zakładzie konieczne będzie zakładanie odzieży roboczej. Jednak od tej reguły są pewne wyjątki. Niemożliwe jest wykonywanie obowiązków służbowych przez pracownika, który:

  • wykonuje pracę związaną bezpośrednio z obsługą maszyn lub urządzeń technicznych,
  • wykonuje pracę, które mogą spowodować intensywne zabrudzenie lub skażenie substancjami biologicznymi, chemicznymi lub radioaktywnymi.

Pracownik może posiadać swoją własną odzież roboczą.

W Kodeksie pracy dopuszcza się również sytuację, w której pracownik używa własnej odzieży roboczej. Pracodawca jednak zobowiązany jest określenia stanowisk pracy, na których jest to dopuszczalne i musi on uzyskać zgodę samego pracownika. Odzież własna pracownika musi również spełniać wymogi BHP.

Co więcej, za zniszczoną w czasie pracy odzież pracownika pracodawca jest zobowiązany do wypłacenia ekwiwalentu. Tym samym jest on zwolniony z konieczności wydania pracownikowi odzieży roboczej w zwyczajnej postaci. Pracownik może odmówić wykonywania obowiązków służbowych w przypadku, gdy pracodawca nie zapewni mu odzieży roboczej lub też nie wypłaci ekwiwalentu pieniężnego za używanie własnej odzieży.

Ekwiwalent pieniężny powinien mieć wysokość równą aktualnej stawkom rynkowym za wybrane artykuły. Niestety przepisy nie określają jednoznacznie co jaki czas pracodawca powinien wypłacać pracownikowi ekwiwalent pieniężny za wykorzystywanie w pracy własnych ubrań. Kwestia ta powinna być ustalona pomiędzy pracownikami – lub ich przedstawicielem – a pracodawcą.

Ekwiwalent pieniężny za konserwację odzieży roboczej

Odzież robocza musi być regularnie prana, odkażana, odpylana, konserwowania i naprawiana. Obowiązek wykonywania tych czynności leży po stronie pracodawcy. Jednak jeśli nie ma on możliwości ich wykonywania może je przenieść na pracownika. W tym przypadku pracodawca musi wypłacić pracownikowi stosowny ekwiwalent pieniężny. Najlepiej pranie jest zlecić w pralni, gdyż za wykonaną usługę pracownik otrzymuje paragon, który może przedłużyć pracodawcy na tej podstawie będzie on mógł wypłacić stosowny ekwiwalent.

Ochrona indywidualna w miejscu pracy

Odzież ochronna to kolejne pojęcie z Kodeksu pracy, które – mimo, że często mylone – nie jest jednoznaczne z odzieżą roboczą. Odzież i obuwie pracownika dostarczone przez pracodawcę muszą spełniać polskie normy bezpieczeństwa adekwatne do miejsca pracy i wykonywanych zadań. Nie jest możliwe podjęcie pracy przez pracownika w przypadku, gdy nie zostanie on stosownie wyposażony. Gdy w środowisku pracy pracownik będzie miał do czynienia z czynnikami niebezpiecznymi dla zdrowia i potencjalnie szkodliwymi, pracodawca jest zobowiązany zapewniać pracownikom środki ochrony indywidualnej. Musi on również poinformować zatrudnionego, jak się nimi posługiwać. Przekazanie odzieży, obuwia i innych środków ochrony jest – zgodnie z przepisami prawa – nieodpłatne.

Nie zawsze pracownik może konserwować odzież roboczą

Wcześniej wspomnieliśmy o tym, że możliwe jest zlecenie prania odzieży roboczej pracownikowi, jednak jest tak nie w każdym przypadku. Nie dopuszcza się prania odzieży roboczej przez pracownika, gdy ta ulegała skażeniu przez środki chemiczne, biologicznie zakaźne lub promieniotwórcze. Odzież i obuwie skażone powinno być również przechowywane w odpowiednim miejscu, które uniemożliwi jego jej negatywny wpływ na otoczenie.

Konsultacja: Producent odzieży roboczej http://mspro-odziezrobocza.pl

Dodaj komentarz