Odsłonięto tablicę upamiętniającą dr. Józefa Englicha


– Chciałbym dodać to, że dziadek został zaproszony do rządu nie tylko dzięki swojej działalności ze spółkami wielkopolskimi. Zyskał też uznanie, szacunek i zaufanie ludzi, którzy przychodzili do jego biura, czyli rolników, handlarzy czy drobnych przedsiębiorców mających problemy z administracją polską. Dzięki oferowanej pomocy zyskał sławę w Wielkopolsce – wspominał wnuk dr. Englicha, Antoni Rylke.

Działał na rzecz Polski i Poznania
Józef Englich urodził się 14 stycznia 1874 roku w Śremie. Był ważną postacią dla polskiej gospodarki w okresie odzyskiwania niepodległości, jako prawnik, działacz gospodarczy i społeczny. Pełniąc rolę pierwszego ministra skarbu II RP w rządzie Ignacego Jana Paderewskiego, odegrał kluczową rolę w stabilizacji finansów nowo powstałego państwa.

W tym czasie podjął się trudnego zadania uporządkowania gospodarki po latach zaborów i I wojny światowej. Dążył do zrównoważonego budżetu państwa poprzez zwiększenie dochodów i racjonalizację wydatków.

Englich był przede wszystkim wybitnym bankowcem. Pełnił funkcję dyrektora Banku Związku Spółek Zarobkowych w Poznaniu. Dzięki jego umiejętnościom zarządzania, placówka ta stała się jedną z najważniejszych w Wielkopolsce, finansując wiele inwestycji przemysłowych.

Jako aktywny członek Rady Centralnego Związku Polskiego Przemysłu, Górnictwa, Handlu i Finansów zaangażował się w rozwój przemysłu w Wielkopolsce. Wspierał m.in. Zakłady H. Cegielskiego w Poznaniu.

W kadencji 1922-1925 Englich był radnym Poznania. Zaangażował się wówczas w sprawy gospodarcze i finansowe miasta, wykorzystując swoje doświadczenie zdobyte na stanowisku ministra skarbu oraz w pracy bankowej.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz