Odsłonięto pomnik poświęcony więźniom politycznym okresu stalinowskiego


W piątek 26 września nastąpiło odsłonięcie pomnika poświęconego więźniom politycznym okresu stalinowskiego, których w okresie powojennym zamordowano metodą katyńską i potajemnie pochowano w lasach między Gądkami, a Kórnikiem. Do dzisiaj nie znaleziono ich grobów.

Gadki_pomnik_odsloniecie_fotKMK

– Każdy człowiek zasługuje na sprawiedliwy wyrok i godny pochówek, a ci ludzie zostali pozbawieni tych praw – mówił Mieczysław Kasprzyk z Nadleśnictwa Babki, które zorganizowało uroczystość.

Odsłonięcie nastąpiło w 68. rocznicę egzekucji w gądeckich lasach Władysława Rachela, sołtysa skazanego na śmierć przez poznański Wojskowy Sąd Rejonowy za przenocowanie oddziału partyzanckiego.

W uroczystości wzięły udział setki osób, w tym rodziny zamordowanych m. in. Władysława Rachela i żołnierzy podziemia niepodległościowego: Giedymina Rogińskiego, Stanisława Cichoszewskiego i Jana Jodzisa.

Pomnik odsłonili członkowie rodzin ofiar – Melania Pacholska (córka Rachela) i Danuta Milkiewicz, bratanica Jana Jodzisa, akowca z Wileńszczyzny.

Wydarzenie uświetniło uczestnictwo żołnierzy z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach, harcerzy z Kórnika i Grupy Rekonstrukcji Historycznej WSGO „Warta”. W części artystycznej wystąpił aktor Mieczysław Hryniewicz, który odczytał fragmenty wstrząsających wspomnień naocznego świadka wykonywanych metodą katyńską egzekucji – kapelana więziennego ks. Hieronima Lewandowskiego oraz Castle Brass – zespół instrumentów Dętych Blaszanych Zamku Kórnickiego.

Budowa pomnika to inicjatywa społeczna, w której wiodącą rolę odgrywa Nadleśnictwo Babki. Fundatorem monumentu jest biznesmen Adam Smorawiński, którego dwaj koledzy harcerze zostali zabici w okresie stalinowskim, a autorem projektu i wykonawcą pomnika poznański rzeźbiarz Roman Kosmala.

DOJAZD

Pomnik znajduje się w pobliżu drogi krajowej S11. Jadąc z Poznania w stronę Kórnika należy skręcić w Borówcu z S11, potem od razu ponownie skręcić w prawo, cofnąć się jadąc wzdłuż S11 i przejechać na jej drugą stronę, następnie przejechać prosto przez rondo i jechać prosto asfaltem wzdłuż S11 – na jego końcu zaczyna się skręcająca w lewo leśna droga. Pomnik jest usytuowany w połowie tej leśnej drogi prowadzącej z Borówca do Dziećmierowa.

Więcej informacji o pomniku i zbrodniach w gądeckich lasach na http://pomnik.sledczy.pl/

 

 

Dodaj komentarz