Odlewnia aluminium na Wildzie z pozytywną decyzją środowiskową


Firma Bobrek, która chce na Wildzie, na dawnym terenie HCP, zbudować odlewnię aluminium, otrzymała pozytywną decyzję środowiskową. Decyzja została wydana przez prezydenta Poznania po spełnieniu przez firmę wszystkich wymogów prawnych i konsultacjach z mieszkańcami.

9 lutego rezydenta Poznania wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla realizacji planowanego przedsięwzięcia polegającego na zmianie sposobu użytkowania istniejącej hali produkcyjno-magazynowej na odlewnię aluminium przy ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 223/229 w Poznaniu.

W planowanej odlewni prowadzone będzie sortowanie i topienie poamortyzacyjnego i poprodukcyjnego złomu aluminiowego, co umożliwi produkcję stopów aluminium w postaci ciekłego metalu lub zastępczo w postaci gąsek. Proces będzie prowadzony przy użyciu zaawansowanej technologii filtracji i rafinacji gazowej ciekłego metalu. Na stanowisku rafinacji ciekły metal będzie poddawany procesowi odgazowania i flotacji za pomocą gazu obojętnego – azotu. Wszystkie palniki zasilane będą gazem ziemnym wysokometanowym. Zakład będzie pracował przez 365 dni w roku 24 h/dobę.

W postępowaniu uczestniczyli regionalny dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu i Powiatowy Inspektor Sanitarny w Poznaniu, którzy twierdzili, że inwestycja po zrealizowaniu przez inwestora wszystkich warunków zawartych w przedłożonych dokumentach (raport o oddziaływaniu na środowisko wraz z uzupełnieniami) oraz warunków przez nich nałożonych będzie zgodna z wymaganiami przepisów ochrony środowiska.

Decyzja została poprzedzona drobiazgową kontrolą metod działania odlewni, a także spotkaniami z mieszkańcami Wildy. Inwestor podczas nich wyjaśniał przebieg procesu technologicznego i zabezpieczenia, jakie stosuje firma, by inwestycja była przyjazna dla otoczenia. Natomiast Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznania przygotował rozprawę administracyjną, w której wzięli udział przeciwnicy i zwolennicy tej inwestycji. Rozprawa odbyła się 28 października 2015 roku, a podczas niej każdy chętny mógł zadawać pytania i rozwiać swoje wątpliwości związane z planowaną inwestycją.

Wszystkie uwagi zgłoszone przez mieszkańców Wildy zostały poddane wnikliwej analizie i zapisano je w warunkach dla inwestora. Wśród nich znalazły się między innymi zakaz prowadzenia skupu złomu na terenie zakładu, bezpieczne przechowywanie odpadów, nie stosowanie do topienia złomu zmieszanego z tworzywami sztucznymi, pokrytymi metalami, zaolejonymi wiórami, złomu pokrytego lakierami i/lub farbami, puszek aluminiowych i tym podobnych, nie stosowanie w procesie przetopu złomu środków na bazie chloru, odprowadzanie substancji z instalacji wytopu aluminium przez dwa niezależne zespoły urządzeń do odpylania gazów odlotowych.

Zgodnie z życzeniami mieszkańców przeładunek, sortowanie i magazynowanie złomu aluminiowego ma się odbywać w zamkniętej hali produkcyjnej i zamkniętej hali magazynowej, produkcja ma być prowadzona wyłącznie przy zamkniętych otworach zewnętrznych, a przyjmowanie złomu – wyłącznie w dzień, od 6.00 do 22.00. Nocą ruch pojazdów powinien być ograniczony do 1 samochodu ciężarowego, 2 samochodów osobowych i 2 wózków widłowych.

Podczas działania odlewni regularnie mają być prowadzone pomiary w zakresie emisji pyłu, S02, N02, CO i fluoru oraz pomiary poziomów hałasu na najbliższych terenach objętych ochroną akustyczną. Wyniki pomiarów wraz z opisem dokonanych korekt przedstawić właściwemu organowi ochrony środowiska oraz Wielkopolskiemu Wojewódzkiemu Inspektorowi Ochrony Środowiska, w terminie nie dłuższym niż dwa tygodnie po ich wykonaniu.

Od decyzji WOŚ UMP można się odwołać do 25 lutego.

źródło poznan.pl / WOŚ UMP/el

1 komentarz

  1. Środowisko jest istotne, lecz gospodarka również.

Dodaj komentarz