Odkrycia na Starym Rynku w Poznaniu


Ze sprawozdań magistratu wynika, że budowa pomieszczenia była finansowana z funduszy elektrowni miejskiej i zakończono ją w 1931 roku. Ta infrastruktura jest śladem po torowisku, która dawniej prowadziła na Stary Rynek. Była to pierwsza trasa tramwajowa w Poznaniu, prowadząca z dworca kolejowego – najpierw konna, później elektryczna. Ostatnie kursy odbyły się na niej w 1955 r. Odkryte pomieszczenie najprawdopodobniej zostanie uszczelnione (by nie zbierała się w nim woda), a następnie ponownie zasypane.

Stacja transformatorowa to nie jedyny ciekawy ślad historyczny, który znaleziono na Starym Rynku. Jeszcze starszym odkryciem są drewniane rury wodociągowe, które pochodzą prawdopodobnie z XVII wieku. W tamtych czasach instalacje wodne drążono wewnątrz szerokich pni drzew. Dzięki temu, że leżały w lekko wilgotnym gruncie, przetrwały do naszych czasów. Wycięta próbka rury trafi teraz do badań dendrochronologicznych, które pomogą dokładniej określić ich wiek.

Podczas modernizacji Starego Rynku wymieniona zostanie podziemna infrastruktura i powstaną zbiorniki retencyjne. Na powierzchni będzie nowa, równa nawierzchnia płyty rynku i przyległych ulic. Wykorzystany do tego zostanie m.in. zabytkowy materiał: kostka, krawężniki i granitowe płyty chodnikowe. Planowane są wyspy zieleni w formie klombów z drzewami i siedziskami.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz