Pamięci ks. Józefa Prądzyńskiego i tysięcy ofiar. W piątek uroczystości w Forcie VII


W piątek, 6 kwietnia poznaniacy oddadzą hołd ofiarom niemieckiej okupacji. Uroczystość rozpocznie się o godz. 12:00 w Forcie VII – pierwszym obozie koncentracyjnym na ziemiach polskich.

 

Na terenie Fortu VII w latach 1939 – 1945 znajdował się niemiecki nazistowski obóz zagłady KL Posen. Szacuje się, że śmierć poniosło tam 20 tys. Wielkopolan. Uwięzieni w obozie ludzie byli rozstrzeliwani, torturowani, wieszani, zrzucani ze schodów lub umierali z powodu ciężkich warunków panujących w celach. Wielu uwięzionych zginęło w komorach gazowych, które powstały tam już w pierwszym roku działań wojennych. Obecnie na terenie Fortu VII działa Muzeum Martyrologii Wielkopolan.

– Fort VII to nie tylko pierwszy obóz koncentracyjny, utworzony przez Niemców po zajęciu Polski. To miejsce, w którym uruchomiona została pierwsza komora gazowa. W Forcie VII szkolone były niemieckie kadry, które później trafiały do sukcesywnie otwieranych obozów i więzień. Było to miejsce, w którym dochodziło do niewyobrażalnego okrucieństwa – tłumaczy Grzegorz Kucharczyk, kierownik Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII.

Uroczystość poświęcona ofiarom niemieckiej okupacji odbędzie się w najbliższy piątek. W samo południe w Forcie VII zabrzmi hymn państwowy. Goście wezmą udział we wspólnej modlitwie, a także złożą wieńce i zapalą znicze w miejscu straceń pod Ścianą Śmierci.

– Kwiecień jest Miesiącem Pamięci Narodowej. Jego inauguracja zawsze odbywa się w Forcie VII – mówi Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania. – Warto przypominać Polakom, że był to pierwszy obóz koncentracyjny na ziemiach polskich. Spotykamy się w nim co roku, aby oddać hołd ludziom, którzy tam zginęli – przypominać, co wtedy przeżyli. Zapraszam wszystkich do wzięcia udziału w tej uroczystości.

Tak jak w latach poprzednich, poznańska młodzież przygotuje inscenizację, poświęconą wybranemu bohaterowi, którego losy splotły się tragicznie z Fortem VII. W tym roku będzie to ks. Józef Prądzyński.

Życie Ks. Józefa Prądzyńskiego nie ograniczało się do pełnienia posługi kapłańskiej. W okresie niemieckiego zaboru uczestniczył w tworzeniu i umacnianiu struktur polskiego życia kulturalnego i gospodarczego. Przygotowywał w ten sposób instytucjonalne zręby odradzającej się Rzeczypospolitej. Gdy główny ciężar walki o niepodległość spoczął na powstańczych karabinach, pełnił funkcję dziekana generalnego Armii Wielkopolskiej. W okresie międzywojennym ks. Józef Prądzyński był wyrazistym politykiem i animatorem życia oświatowego, naukowego, kulturalnego i sportowego, propagował też polską przedsiębiorczość. Po agresji hitlerowskich Niemiec na Polskę, był inicjatorem i ideowym przywódcą organizacji konspiracyjnej „Ojczyzna” oraz zastępcą delegata Rządu Rzeczypospolitej Polskiej na ziemie wcielone do Rzeszy.

Ceną, jaką ks. Józef Prądzyński zapłacił za służbę ukierunkowaną na odbudowywanie i umacnianie kraju oraz uczestnictwo w ruchu oporu, było męczeństwo w obozach koncentracyjnych. W maju 1941 roku osadzono go w Forcie VII w Poznaniu, następnie trafił do Dachau. 20 maja 1942 r. skrajnie wyczerpany został przewieziony do Hartheim w Górnej Austrii, gdzie funkcjonował ośrodek eutanazyjny, w którym w komorze gazowej mordowano osoby chore i w ocenie Niemców „niezdolne do pracy”. Ks. Józef Prądzyński zmarł 27 czerwca 1942 roku. Po wojnie został odznaczony pośmiertnie krzyżem Virtuti Militari.

Organizatorami obchodów w Forcie VII są: Urząd Miasta Poznania oraz Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu, we współpracy z IV Liceum Ogólnokształcącym w Poznaniu i Komendą Garnizonu Poznań.

Dodaj komentarz