Od projektu do teatru


– Projekt, który mamy do zrealizowania jest bardzo ambitny. Miejsce jest wymagające. W lipcu przyszłego roku chcemy mieć gotowy projekt wstępny, a z końcem 2020 lub na początku 2021 roku – mieć ostateczne pozwolenie na budowę i przystąpić do zasadniczych prac. – zaznacza Justyna Litka, prezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie. – Rola spółki PIM w tym przedsięwzięciu jest wyjątkowo specyficzna. Procedura konkursowa prowadzona była przez Urząd Miasta, w związku z czym umowa musi być również podpisana przez Miasto i dopiero po tym to zadanie może zostać powierzone spółce. Zarówno projektowanie, wykonawstwo i doprowadzenie do finału w postaci pierwszej premiery w nowej siedzibie, będzie realizowany wspólnie ze zwycięzcą konkursu. Umowa, która dzisiaj jest podpisywana, przewiduje również nadzór autorski.

Wykonawca dostarczy m.in. projekt dróg i placów, architektury budynku wraz z aranżacją wnętrz i konstrukcji budynku. Zajmie się też sprawami ważnymi z punktu widzenia przeznaczenia budynku, jak projektem akustyki wnętrz, ochroną przed hałasem i drganiami otoczenia i oświetlenia scenicznego. Kompleksowe będzie również przedstawione zagospodarowanie terenu, nawierzchni, elementów małej architektury, zieleni oraz iluminacji pod kątem wpisania w kontekst historyczny i przestrzenny. Prace będą też konsultowane z pełnomocnikiem prezydenta Miasta Poznania ds. Osób z Niepełnosprawnościami, m.in. w celu stworzenia czytelniejszej i krótszej drogi osoby z niepełnosprawnością z widowni na scenę.

44 chętnych

W maju tego roku rozstrzygnięto konkurs, do udziału w którym zgłosiły się 44 firmy i pracownie architektoniczne – aż 14 z nich było spoza Polski. Byli wśród nich przedstawiciele Chin, Francji, Hiszpanii, Irlandii, Niemiec, Turcji, USA, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch.

Sędziowie oczekiwali współczesnej formy architektonicznej, która mogłaby stać się wizytówką Poznania i spełniałaby przy tym wysokie wymagania funkcjonalne. Oceniano więc atrakcyjność każdego projektu: jego oryginalność i trafność, walory architektoniczno-urbanistyczne, jakość form i kompozycji oraz ich kontekst przestrzenny.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz