Od projektu do teatru


Zwycięska praca, pochodząca z krakowskiej pracowni Atelier Loegler Architekci, została najwyżej oceniona z uwagi na oryginalność i trafność projektu, szczególnie w kontekście powiązania z otoczeniem i wykorzystania naturalnego ukształtowania terenu. Sąd konkursowy najwyżej ocenił sposób odniesienia się do otaczającej zabudowy oraz kształt bryły wpisującej się w panoramę dzielnicy śródmiejskiej. Zwrócił także uwagę na otwartość wyrazistej formy, zapraszający charakter foyer i estetykę strefy wejściowej.

– Emocjonalne przeżycia, jakie towarzyszyły powstawaniu tego projektu, to duża przygoda i niezapomniane wspomnienia, które zapamiętam do końca życia. Miejsce, powstania teatru jest wyjątkowe, ma swoją magię opisaną kontekstem, które tworzy Akademia Muzyczna i sąsiedztwo Uniwersytetu. – wyjaśnia Romuald Loegler, prezes spółki Atelier Loegler Architekci. – Cieszyłem, że udało nam się wygrać ten konkurs i zaproponować coś, co może być wyjątkową afirmacją kultury muzycznej nie tylko Poznania, ale Polski. Muzyka łagodzi obyczaje, dlatego życzę sobie i wszystkim, żeby etap powstawania jak najszybciej się zrealizował.

Ambitny projekt

Nowy teatr ma mieć 1,2 tys. miejsc na głównej widowni (dla porównania: warszawska Roma ma 1000, Gdynia 1100, a Wrocław 730). Do tego 300 miejsc na widowni kameralnej i dodatkową przestrzeń na ok. 150-200 osób.

Zwycięzca konkursu wykona teraz kompletną dokumentację projektową w oparciu o koncepcję architektoniczną. W lipcu przyszłego roku ma być gotowy projekt budowlany, a na początku 2021 – projekt wykonawczy z pozwoleniem na budowę. Atelier Loegler Architekci sprawować będzie również nadzór autorski od rozpoczęcia procedury przetargowej na wykonawcę robót budowlanych i będzie on trwał nieprzerwanie do odbioru końcowego i uzyskania ostatecznej decyzji o pozwoleniu na użytkowanie wydanej dla obiektu.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz