Od dzisiaj XVI Poznański Festiwal Nauki i Sztuki


Uroczystością na terenie budynku Biocentrum Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu (ul. Dojazd 11) rozpoczęła się dzisiaj o godz. 9:30 XVI edycja Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.

Ponad 900 wydarzeń popularyzujących naukę przygotowanych przez pracowników nauki i studentów z poznańskich uczelni i instytutów naukowych składa się na XVI Edycję Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, który we wtorek rozpoczyna się w Poznaniu.

Kolejne dni akademickiego święta, objętego patronatem Kolegium Rektorów Miasta Poznania, zostały przyporządkowane poszczególnym organizatorom. I tak, już jutro uczestnicy Festiwalu będą mogli odwiedzić: poznański oddział Polskiej Akademii Nauk, Akademię Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu oraz Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. W środę wydarzenia przeniosą się do Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz do Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Ostatni dzień przypisano: Politechnice Poznańskiej, Uniwersytetowi Ekonomicznemu w Poznaniu i Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu.

Pracownicy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przygotowali na drugi dzień Festiwalu, 10 kwietnia, wiele atrakcji. Zainteresowani będą mogli m.in. dowiedzieć się jak nie zostać meteopatą czy wypić „Herbatkę z Frankensteinem”, a także posłuchać o tym, że „Nauka poszła w las” czyli odkryć świat z nawigacją GPS.

Program Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki znajduje się na stronie www.festiwal.amu.edu.pl , ale krótko informujemy, że:

– informatycy z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN pokażą chętnym swoją serwerownię, gdzie będzie można zobaczyć z bliska superkomputery wykonujące obliczenia naukowe, systemy backupu oraz archiwizacji danych, a także zlokalizowane tam urządzenia węzła Polskiego Internetu Optycznego – PIONIER;
– naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w czasie prezentacji „Krowa jak bioreaktor” pokażą jak zachowują się mikroorganizmy: bakterii, pierwotniaków i metanogenów uczestniczących w produkcji gazów;

– Uniwersytet Medyczny przygotował m.in. „Kurs szycia chirurgicznego” podczas, którego studenci pomogą uczestnikom opanować zasady posługiwania się sprzętem chirurgicznym i zapoznać się z technikami stosowania szwów chirurgicznych;

– Wydział Biologii UAM zaprasza na warsztaty daktyloskopijne, których uczestnicy poznają typy linii papilarnych i techniki ujawnienia odciski palców z różnych powierzchni, w tym domowymi sposobami ;

– Na Uniwersytecie Ekonomicznym podczas festiwalu będzie można dowiedzieć się jak zostać mistrzem wystąpień publicznych, oraz jak rozpoznać ekologiczne opakowanie.

 

Dodaj komentarz