„Obok i w. O peryferiach Poznania w fotografii”


Życie obok i w”

Ekspozycja uwzględnia kilka aspektów: geograficzne (położenie przedmieść w obecnych granicach miasta obowiązujące od lat 20. i 30. XX w.), historyczne i architektoniczne (rozwój dzielnic w pobliżu miasta). Szczególnie ważne w tworzeniu wystawy było połączenie perspektyw postrzegania danego obszaru – zarówno przez jego mieszkańców, jak i osób z dzielnic śródmiejskich. Stąd narracja skupiona wokół poznańskości i przynależności do miasta: Na przedmieściach, które pokazuję, więź z miastem była zawsze duża, ale naznaczona poczuciem dystansu, tym obok i w”. Jadę do miasta” – przecież wciąż możemy usłyszeć takie zdanie od mieszkańców poznańskich przedmieść wybierających się do centrum albo śródmiejskich dzielnic – mówi Maciej Szymaniak. Kurator zaznacza także szczególny moment wjazdu do Poznania: To fascynujący moment, gdy miasto narasta, gęstnieje, materializuje się w mniejszych organizmach, które czasem mówią pełnym głosem, że są przedmieściem. Miejscem poprzedzającym, przejezdnym, narosłym obok i w” jednocześnie, ale oferującym coś własnego, niepowtarzalnego i nierzadko zupełnie innego niż miasto właściwe”.

Zobaczyć, zrozumieć, doświadczyć

Wystawa „Obok i w. O peryferiach Poznania w fotografii” została obudowana bogatym programem edukacyjnym, zaplanowanym na cały czas trwania ekspozycji. W ramach wydarzeń towarzyszących odbędą się spacery po wystawie z kuratorem Maciejem Szymaniakiem, jak i wędrówki po historycznych dzielnicach miasta: Starołęce, Górczynie i Dębcu w towarzystwie Jakuba Głaza. Przygotowano serię spotkań: debatę „Na marginesie: czego potrzeba do życia na przedmieściach?” z udziałem animatorów i animatorek oraz osób aktywistycznych działających na poznańskich przedmieściach, wykład prof. UAM dra hab. Macieja Szymanowicza – „Płynny obraz miasta. O fotograficznych dokumentacjach Poznania w XX wieku”. Joanna Lip zaprosi zaś publiczność do rozmowy pt. „Od gospodarskiej zagrody do dzielnicy miasta – wędrówka po byłych folwarkach na terenie Poznania”, a instruktorki działającej w Zamku Pracowni Fotografii dr Kamila Kobierzyńska i Joanna Czarnota poprowadzą serię warsztatów fotograficznych dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych.

Ekspozycję „OBOK I W. O peryferiach Poznania w fotografii” dopełni wystawa zdjęć Zamku w obiektywie Macieja Kaczyńskiego – „Kamień, powietrze, światło. Zamek w centrum”, która zostanie otwarta 19.09 w Holu Wielkim. Jej kuratorką jest Agata Miatkowska-Gołdyn. W listopadzie zostanie uruchomiona wystawa-gra „Gdzie zamieszkasz?”, stworzona przez Marię Fenrych, Jakuba Alejskiego i Krzysztofa Barana.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz