O czyste powietrze zadba specjalista


– Do moich obowiązków należeć też będzie kontakt z organizacjami społecznymi, innymi samorządami i organami państwowymi. Tutaj nie ma granic. Na jakość powietrza w Poznaniu ma wpływ także jego sąsiedztwo – zauważa Hanna Grunt.

To pełnomocnik będzie opiniował inicjatywy podejmowane w celu poprawy jakości powietrza w mieście oraz wskazywał możliwe rozwiązania. Chodzi nie tylko o koordynowanie działań w ramach już realizowanych programów, ale też podejmowanie nowych inicjatyw. Ważna jest również edukacja. Zadaniem pełnomocnika będzie propagowanie idei czystego powietrza wśród mieszkańców miasta.

– Mieszkańcy powinni sobie uświadomić, że jakość powietrza w Poznaniu zależy nie tylko od urzędu miasta czy instytucji państwowych, ale także od nich samych – podkreśla pełnomocniczka ds. jakości powietrza w Poznaniu.

Na rzecz poprawy jakości powietrza Miasto Poznań działa już od wielu lat. W ramach tzw. małej uchwały antysmogowej, w przypadku występowania smogu, mieszkańcy mogą korzystać z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską. Na razie nie było jednak konieczności jej uruchomienia. Termomodernizowane są budynki szkół i urzędów administracji publicznej. W mieście realizowanych jest wiele programów, np. KAWKA BIS, w ramach którego Miasto Poznań dopłaca chętnym mieszkańcom do likwidacji pieców i kotłów, opalanych paliwem stałym.

– Łącznie w 2018 roku, w ramach tego programu Wydział Ochrony Środowiska przygotował 234 umowy na kwotę ponad 1,6 mln zł. Pozwolą one na usunięcie ponad 500 pieców

i kotłów opalanych paliwami stałymi. Dzięki temu każdego roku ich zużycie będzie zmniejszać się o 2,2 tys. ton. W rezultacie do Poznania rocznie przybędzie ok. 50 wagonów mniej węgla do ogrzewania, spalanego wcześniej w piecach i kotłach. Program KAWKA BIS będzie kontynuowany – tłumaczy Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz