O bezpieczeństwie obiektów sakralnych


W Poznaniu odbyły się Targi Wyposażenia Kościołów, Przedmiotów Liturgicznych i Dewocjonaliów Sakralia. To impreza dedykowana  przede wszystkim do księży i zarządców kościołów. Można tu było oglądać wszystko, co niezbędne w parafii (m.in. szaty, naczynia i sprzęty liturgiczne, konfesjonały, ławki, dzwony, sztuka sakralna, mszalne wino, ogrzewane ławki czy systemy multimedialne).

sakralia

W ramach targów Sakralia, odbywających się w Poznaniu już po raz trzeci, Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu pod honorowym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zorganizowała konferencję, której głównym tematem było „Bezpieczeństwo obiektów sakralnych i plebanii”.

– Targi Sakralia, to doskonała okazja, aby porozmawiać o ich bezpieczeństwie – stwierdził podinspektor Andrzej Borowiak z zespołu prasowego wielkopolskiej policji. – Musimy o tym mówić, aby skuteczniej chronić obiekty sakralne.

Według policyjnych statystyk obiekty kościelne dominują na liście miejsc, w których najczęściej popełniane są przestępstwa przeciwko dobrom kultury.

– Obiekty kościelne niezmiernie trudno jest ochraniać – mówi ksiądz prałat Marian Lewandowski z Kurii Metropolitalnej w Poznaniu – Większości z nich są ciągle otwarte dla wiernych, złodzieje mogą do nich wejść w biały dzień.

– Na podstawie prasowych enuncjacji został przedstawiony nieco skrzywiony obraz przestępstw przeciwko dobrom kultury – wyjaśnia mł. insp. Mirosław Karpowicz. – Praktyka policji kryminalnej wskazuje na coś zupełnie innego. Do takich sytuacji dochodzi bardzo często. Bardzo dużo straciliśmy, jesteśmy zbyt ubodzy w dziedzictwa narodowe, żeby dać się nadal okradać.

Statystyki prowadzone przez policję są rzeczywiście niepokojące. Polska znajduje się na piątym miejscu w Europie pod względem zagrożenia takimi kradzieżami.

W 2004 roku pomiędzy Komendantem Głównym Straży Granicznej, Ministrem Finansów, Ministrem Kultury i Komendantem Głównym Policji zostało zawarte porozumienie w sprawie współdziałania w zwalczaniu nielegalnego wywozu za granicę lub przywozu z zagranicy dzieł sztuki. Strony zobowiązały się do współpracy mającej na celu zwiększenie efektywności ochrony zabytków. Wzajemna pomoc opiera się na zaostrzeniu kontroli, wymianie informacji oraz doświadczeń.

W trakcie prelekcji przedstawiony został znak Konwencji Haskiej – Znak Międzynarodowej Ochrony Dóbr Kultury, który uważany jest za międzynarodowy symbol ochrony zabytków. Jego autorem jest jeden z trzech polskich współautorów konwencji – prof. dr Jan Zachwatowicz.

Tekst i zdjęcia Aleksandra Ambrożek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz