Nowy przetarg na plac Kolegiacki


Plac z Zegarem Historii
Większość placu będzie bez ograniczeń dostępna dla pieszych – droga zostanie zachowana wyłącznie po południowej stronie, a od pieszych oddzieli ją dodatkowo fontanna. Kamienny parawan, po którym spływać będzie woda, zostanie podświetlony i otoczony roślinami. Podświetlone zostaną również fasady okolicznych budynków i rosnące na placu drzewa, a dobrą widoczność całej przestrzeni zapewnią minimalistyczne słupy oświetleniowe.
Jezdnia prowadząca od ul. Wodnej przez ul. Z Bramką do ul. Wszystkich Świętych będzie jednokierunkowa. Wydzielono zatokę postojową dla kierowców podwożących pasażerów w okolice placu. Zapewniony zostanie także dojazd do Urzędu Miasta Poznania. W okolicy Placu zaprojektowano także miejsce na stację roweru miejskiego, miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych i stojaki rowerowe. Nie zabraknie też ławek i siedzisk dla pieszych.
Głównym elementem identyfikującym miejsce będzie Zegar Historii symbolicznie przedstawiający dzieje Kolegiaty św. Marii Magdaleny. Burzliwe dzieje kościoła symbolizować ma wyrastający z podziemi pylon z polerowanej stali – poszczególne części jego podestu pokażą kolejne fazy rozwoju lub upadku Kolegiaty. Zegar Historii z jednej strony będzie spinał przestrzeń, a z drugiej – będzie ją symbolicznie dzielił na dwie części: rekreacyjną z fontanną i wysoką zielenią oraz historyczno-edukacyjną.
Przestrzeń została zaprojektowana tak, by zaprosić na nią restauratorów z ogródkami gastronomicznymi. Zamiast głogów i akacji na placu pojawią się m.in. platany klonolistne i krzewy. Cały plac będzie przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami i pozbawiony barier architektonicznych. Nawierzchnia z granitowej kostki będzie odpowiednio wyprofilowana i antypoślizgowa.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz