Nowy plan dla Ostrowa Tumskiego


W 2015 roku zdecydowano o wygaszeniu działalności elektrociepłowni. Tym samym pojawiła się możliwość znalezienia nowej funkcji dla tego terenu, w którym drzemie ogromny potencjał. Składa się na niego ok. 8 ha nowej przestrzeni w samym centrum miasta, kulturalno-historyczne sąsiedztwo, bliskość wód Warty i Kanału Ulgi oraz zieleni Cytadeli, a także unikatowa architektura poprzemysłowa.

Głównym celem była rewitalizacja historycznego założenia, a tym samym ożywienie do tej pory zaniedbanego i niedostępnego dla mieszkańców terenu i jego otwarcie na rzekę.

Nowa jakość w centrum Poznania

Wizja zagospodarowania wyspy zachowuje najbardziej wartościowe elementy wpisane do rejestru zabytków. To maszynownia z nastawnią i halą turbin, stara kotłownia z wieżą nawęglania, rozdzielnia prądu, pompownia, oczyszczalnia wody chłodzącej, redita Fortu Roon czy efektowna suwnica. Zabytkowe budynki zostaną uzupełnione nową zabudową o współczesnym wyrazie. Dzięki temu w południowej części wyspy powstanie tkanka miejska z ogólnodostępną główną przestrzenią – placem Węglowym z możliwością wyeksponowania konstrukcji zabytkowej suwnicy. Proponowana nazwa placu to nawiązanie do istniejącego wcześniej w pobliżu miejsca składowania węgla.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz