Nowy mural na Zawadach


Rodzina zastępcza zawodowa – może ją stworzyć każda osoba, która zostanie przygotowana do tej roli i spełni wymagane warunki, wyraża gotowość do opieki nad maksymalnie 3 dzieci. Rodzina otrzymuje świadczenie 500+, wyprawkę szkolną 300+. Dostaje pomoc finansową na utrzymanie dzieci i wynagrodzenia za pracę rodzica zastępczego. Deklaruje stałą gotowość do przyjęcia dzieci pod opiekę – maksymalnie do 3 podopiecznych, może liczyć na bezpłatne wsparcie terapeutyczne i psychologiczne dla dzieci.
Rodzinny dom dziecka – może go stworzyć każda osoba, która ma już kilkuletnie doświadczenie w opiece nad dziećmi w ramach pieczy zastępczej i wyraża gotowość do opieki nad maksymalnie 8 dzieci. Rodzinny dom dziecka otrzymuje świadczenie 500+, wyprawkę szkolną 300+. Dostaje wynagrodzenia za pracę rodzica zastępczego i pomoc finansową na utrzymanie dzieci. Deklaruje stałą gotowość do przyjęcia dzieci pod opiekę – maksymalnie do 8 podopiecznych, może liczyć na bezpłatne wsparcie terapeutyczne i psychologiczne dla dzieci.
Dom zastępczej mamy i/lub taty to najlepsze, co może spotkać dziecko, którego biologiczna rodzina znalazła się w kryzysie. Kryzys może być krótki – wówczas dziecko wraca pod opiekę najbliższych. Bywa jednak, że biologiczni rodzice nie pokonują trudności i wówczas dziecko pozostaje do dorosłości poza domem, w którym się urodziło. Jeśli nie spotka dobrych ludzi, którzy staną się dla niego zastępczą mamą lub zastępczym tatą, na stałe przebywa w placówce opiekuńczo-wychowawczej.

Mimo ogromnych starań pracowników tych instytucji, dla rozwoju społecznego i emocjonalnego ich podopiecznych zawsze lepsza będzie relacja rodzinna. W ośrodkach dzieci najczęściej tęsknią za kimś, kto zaopiekuje się nimi i przyjmie je do siebie. Często nikt ich nie odwiedza, czują się niechciane i niekochane. Dlatego tak ważne, cenne i wartościowe jest tworzenie dla nich zastępczych rodzin.

WZiSS/AW

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz