Nowy mural na Zawadach


Jak zostać rodzicem zastępczym

Miasto Poznań prowadzi szerokie działania promujące status rodzica zastępczego. Może nim zostać każdy, bez względu na stan cywilny, wiek czy narodowość. Każdy, kto chce dowiedzieć się więcej na ten temat, może zadzwonić pod numer tel. 61 648 60 49 i porozmawiać na temat potrzeb dzieci i własnych możliwości objęcia ich opieką. Poznań oferuje każdej chętnej osobie odpowiedni pakiet szkoleń przygotowujących do tej roli, a po przyjęciu dziecka pod swój dach – również świadczenia lub wynagrodzenie finansowe, specjalistyczną pomoc psychologiczną i pedagogiczną, udział w działaniach integrujących, a także dofinansowanie wypoczynku.

-Świadomość mieszkanek i mieszkańców na temat zasad funkcjonowania rodzin zastępczych nadal jest niewystarczająca – mówi Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP. – Wielu utożsamia objęcie opieką dziecka w potrzebie z adopcją. To nie to samo. Mówimy, jakie są różnice, co konkretnie wynika z faktu zostania rodzicem zastępczym, także w aspekcie otrzymania odpowiednich świadczeń i wynagrodzenia oraz w jakim zakresie Miasto wspiera takie rodziny.

Rodzicem zastępczym może zostać każdy, bez względu na wiek i stan cywilny.

Jakie są możliwości zastępczej opieki

Istnieje wiele możliwości zastępczej opieki nad dzieckiem. To:

Rodzina zastępcza spokrewniona z dzieckiem – może ją stworzyć babcia, dziadek, starsza siostra lub brat. Rodzina otrzymuje świadczenie 500+, wyprawkę szkolną 300+, dostaje pomoc finansową na utrzymanie dzieci. Nie otrzymuje wynagrodzenia za pracę rodzica zastępczego, nie deklaruje gotowości do przyjęcia innych dzieci pod opiekę. Może liczyć na bezpłatne wsparcie terapeutyczne i psychologiczne dla dzieci.
Rodzina zastępcza niespokrewniona z dzieckiem – może ją stworzyć każda osoba, która przygotuje się do tego zadania i spełni warunki. Rodzina otrzymuje świadczenie 500+, wyprawkę szkolną 300+. Nie otrzymuje wynagrodzenia za pracę rodzica zastępczego i niedeklaruje gotowości do przyjęcia innych dzieci pod opiekę. Może liczyć na bezpłatne wsparcie terapeutyczne i psychologiczne dla dzieci.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz