Elewacja jednego z bloków mieszkalnych na Zawadach zyskała nową, plastyczną oprawę. Powstał pierwszy w stolicy Wielkopolski mural infograficzny na temat pragnień dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej. To jednocześnie apel do poznaniaków i poznanianek, by decydowali się tworzyć dla nich rodziny zastępcze. Projekt jest dziełem studentek i studentów Pracowni Grafiki Informacyjnej, Wydziału Grafiki i Komunikacji Wizualnej, Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu i powstał przy współpracy z miastem.
W ostatnim roku dramatycznie zwiększyła się potrzeba znalezienia rodziców zastępczych dla poznańskich dzieci. Obecnie ponad 200 z nich przebywa w placówkach opiekuńczo -wychowawczych, a aż 90 nadal pozostaje w środowisku rodzinnym, oczekując na przyjęcie do pieczy zastępczej. Domy, które Miasto prowadzi, by chronić dzieci doświadczone krzywdą ze strony biologicznych rodziców, są niestety wypełnione. Dlatego Poznań prowadzi kampanie informacyjne i promocyjne, aby zachęcić do zostania rodzicem zastępczym.
– W święta dzielimy się dobrem i życzymy sobie nawzajem radości w gronie rodziny. Dla dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej to szczególnie trudny czas, bo ich marzenie o mamie i tacie nie zawsze może się spełnić – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta. – W Poznaniu stale brakuje rodziców zastępczych i o tym mówi zarówno nasza kampania społeczna, jak i nowy mural na Zawadach mający zadanie poruszyć serca tych, którzy go zobaczą. Być może przy świątecznym stole w niejednym domu pojawi się refleksja na ten temat i chęć przyjęcia do siebie dziecka, które ogromnie potrzebuje miłości i opieki.
Mural obrazuje dane dotyczące pieczy zastępczej. Powstał we współpracy z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu, podczas zajęć dydaktycznych pod kierunkiem prof. dr hab Lucyny Talejko-Kwiatkowskiej i dr Agaty Kulczyk w Pracowni Grafiki Informacyjnej.