Noworoczne spotkanie prezydenta Poznania


Podczas spotkania noworocznego w Sali Ziemi prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak przedstawił swoją wizję stolicy Wielkopolski – tolerancyjnego miasta dialogu, przyjaznego dla osób różnych profesji, wieku, statusu społecznego i przekonań; miasta gotowego na twórcze rozwiązania w każdym obszarze życia.

um-poznan,pic1,1016,89811,129293,with-ratio,16_9 um-poznan,pic1,1016,89811,129294,with-ratio,16_9 um-poznan,pic1,1016,89811,129298,with-ratio,16_9

Przygotowany przez Teatr Muzyczny koncert uświetnił spotkanie noworoczne, na które co roku prezydent Poznania zaprasza przedstawicieli świata kultury, biznesu, polityki oraz mediów. Tradycyjnie podczas uroczystości wręczona została też Złota Pieczęć Miasta Poznania. Otrzymał ją Miklosz Deki Czureja.

Wieczór otworzyło orędzie noworoczne prezydenta, w którym przedstawił on swoją wizję Poznania.

– Chciałbym, aby mieszkańcy Poznania poczuli poprawę jakości życia. Musimy o to zadbać, bo właśnie jakość życia zatrzymuje ludzi w mieście i przyciąga nowych – mówił prezydent Jacek Jaśkowiak – Chcę, by Poznań był tolerancyjnym miastem dialogu, przyjaznym dla osób różnych profesji, wieku, statusu społecznego i przekonań; miastem gotowym na twórcze rozwiązania w każdym obszarze życia. Moja wizja jest jasna: Poznań mój widzę otwarty – podkreślił prezydent, zachęcając do tworzenia takiego Poznania wszystkich poznaniaków.

W zgodzie z tą wizją pozostaje decyzja o przyznaniu Złotej Pieczęci Miasta Poznania romzkiemu muzykowi, wirtuozowi skrzypiec i przewodniczącemu Fundacji Bahtałe Roma – Mikloszowi Deki Czureji.

– W tak uroczystym dniu proszę o pomoc w zrealizowaniu mojego największego marzenia, którym jest utworzenie Wielkiej Cygańskiej Orkiestry w Poznaniu. Odbierając tę nagrodę staję się dłużnikiem tego pięknego miasta i jego mieszkańców – powiedział laureat, po czym dał popis swojej wirtuozerii.

Nagradzając Miklosza Deki Czureję Złota Pieczęcią prezydent chciał podkreślić jego zasługi na rzecz tworzenia Poznania silnego swoją różnorodnością kulturową, narodowościową i społeczną a także ogromną pasję, z jaką angażuje się on w różnorakie działania, mające na celu upowszechnianie i rozwój bogatego dziedzictwa kultury romskiej.

Motywem przewodnim głównej części koncertu, który poprowadzili wspólnie Przemysław Kieliszewski, dyr. Teatru Muzycznego oraz aktor Teatru Nowego Paweł Bińkowski, była wędrówka po różnych obszarach muzyki popularnej, ze szczególnym uwzględnieniem twórczości musicalowej. Obok inspiracji afrykańskich, latynoskich, klezmerskich i romskich pojawiły się też nawiązania do tradycji kolędowej i to zarówno w wymiarze tradycyjnym, jak i stylizowanym. Goście mieli okazję wysłuchać między innymi kolędy „W kołysce ziemi obiecanej” Jacka Kaczmarskiego. Całość przygotowanego prze Teatr Muzyczny koncertu pulsowała adekwatnym do karnawałowego czasu subtelnym rytmem swingu.

źródło poznan.pl / Joanna Żabierek/ Biuro prasowe

Dodaj komentarz