Nowoczesna zgłosiła osiem projektów do PBO 2019


Członkowie poznańskiej Nowoczesnej przedstawili pakiet projektów zgłoszonych do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2019. To pomysły o charakterze lokalnym i projekty ogólnomiejskie. Termin  zgłaszania wniosków minął w poniedziałek.

Poseł Marek Ruciński podobnie jak w ubiegłym roku swój projekt dedykował poznańskim seniorom. – Z tą grupą spotykam się najczęściej, a ich potrzeby są mi doskonale znane – mówił podczas konferencji prasowej wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia.  – Mój projekt zakłada utworzenie osiedlowych punktów konsultacji zdrowotnej dla seniorów, gdzie będą mogli skorzystać z porad specjalistów: geriatry, dietetyka czy fizjoterapeuty.  Przy starzejącym się społeczeństwie to ważne ,by problemy wieku podeszłego były diagnozowane już na ich wczesnym etapie. Wierzę, że realizacja tego projektu wpłynie pozytywnie na poprawę ogólnego stanu zdrowia poznańskich seniorów – dodaje.  Pomysł został pozytywnie zaopiniowany przez Miejską Radę Seniorów.

Kolejny pomysł zgłoszony do budżetu obywatelskiego adresowany jest do środowiska osób niepełnosprawnych i ich rodzin. – Nowoczesna była bardzo aktywna w trakcie protestu rodziców osób niepełnosprawnych, którzy przez 40 dni w Sejmie walczyli o lepszą przyszłość dla swoich dzieci. Także w Poznaniu spotykaliśmy się z rodzicami i opiekunami osób niepełnosprawnych. Na bazie tych rozmów opracowaliśmy listę problemów o charakterze lokalnym, które wymagają podjęcia działań. Widząc, jak solidarni z protestującymi byli mieszkańcy Poznania opracowaliśmy projekt wierząc, że chętnie na niego zagłosują – tłumaczy przewodnicząca wielkopolskiej Nowoczesnej Katarzyna Kierzek-Koperska. – Pomysł zakłada stworzeni punktu konsultacji lekarskich dla niepełnosprawnych mieszkańców Poznania, która jednocześnie będzie pełnić funkcję z zakresu tzw. opieki wytchnieniowej, co pozwoli na zapewnienie krótkotrwałej opieki niepełnosprawnym gdy rodzic lub opiekun jest hospitalizowany, wymaga zabiegów rehabilitacyjnych itp. Takich miejsc w Poznaniu jest za mało – dodaje Katarzyna Kierzek-Koperska.

W pakiecie projektów zgłoszonych przez Poznańską Nowoczesną można znaleźć też inne ciekawe inicjatywy np. dojazd do zalewanej zimą Wartostrady, tablice informacji pasażerskiej na Rondzie Starołęka, budowa chodnika na ulicy Rubież. – To projekty dedykowane trzem grupom odbiorców: pieszym, rowerzystom i pasażerom MPK. To ważne, żeby infrastruktura drogowa w Poznaniu spełniała oczekiwania wszystkich użytkowników – mówił Artur Gorwa, członek zarządu poznańskiej Nowoczesnej.  Projekty do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego zgłosił też Jakub Kuźniarski z Młodych Nowoczesnych. – Chciałbym by w Poznaniu odbywał się festiwal murali. Widać, że ten rodzaj sztuki cieszy się w naszym mieście sporą popularnością. Warto promować takie inicjatywy, bo one budują pozytywny wizerunek naszego miasta i angażują młodych ludzi – mówił.

Przypomnijmy, że w tym roku Miasto Poznań realizuje Poznański Budżet Obywatelski już po raz siódmy. Do podziału jest 20 mln złotych – 6 mln zł na projekty ogólnomiejskie i aż 14 mln na projekty dzielnicowe. Głosowanie w Poznańskim Budżecie Obywatelski 2019 odbędzie się jesienią br.

Dodaj komentarz