Nowe perspektywy SP w Cerekwicy


1 września w Cerekwicy, w gminie Rokietnica, rozpoczęła działalność nowa, zbudowana w ciągu zaledwie jednego roku, Szkoła Podstawowa.

– Sytuacja związana z pandemią nakłoniła nas do zastosowania nietypowych rozwiązań – mówi Bartosz Derech, wójt gminy Rokietnica. – Zdecydowaliśmy się zatem zastąpić tradycyjne, uroczyste, otwarcie Szkoły Podstawowej w Cerekwicy zaproszeniem do wspólnych, wirtualnych odwiedzin. Stąd pomysł na krótki filmik udostępniony w internecie. Umożliwił wejście do nowej placówki wszystkich zainteresowanych – bez limitu osób i ram czasowych.

Wójt gminy podkreśla, że w budowę szkoły, która kontynuuje tradycje ponad 100-letniej podstawówki w Mrowinie, od samego początku byli zaangażowani rodzice.

– Podziwiam i dziękuję za ich wiedzę, fachowość, cierpliwość i rozsądek – mówi wójt. – Szczególnie wtedy,  kiedy podejmowaliśmy ważne i trudne decyzje. Dziękuję również Radzie Gminy Rokietnica za wsparcie dla tego przedsięwzięcia.

Bryła szkoły, usytuowana w całości na działce gminnej oraz niewielkiej części gruntów miejscowej parafii (fragment parkingu), jest efektem dobrze przemyślanej koncepcji architektonicznej. Przygotowała ją poznańska pracownia LAB3 z zaangażowaniem głównego projektanta – Dominika Banaszaka. Wykonawcą inwestycji była natomiast firma Metrolog.

– Jestem przekonany, że placówka będzie wizytówką całej gminy – oczywiście szczególnie Cerekwicy i Mrowina – i że rozwiązania, które zostały tu zastosowane, sprawdzą się, a sam budynek szlachetnie się zestarzeje – mówi wójt Bartosz Derech.

Ładny i ekologiczny gmach, to jednak nie wszystko. Ważna jest także jego funkcjonalność. Władze gminy bazowały na doświadczeniach dyrektorów lokalnych szkół – grona wieloletnich praktyków, zaangażowanych w codzienną pracę dla dzieci i młodzieży. W efekcie bryła budynku została podzielona na segmenty odpowiadające głównym jego funkcjom.

Dwukondygnacyjną część dydaktyczno-administracyjną zlokalizowano od strony południowej, umożliwiając normatywne nasłonecznienie sal lekcyjnych. Parterową część sportową usytuowano w północno-zachodnim skrzydle budynku w powiązaniu z zewnętrznymi boiskami oraz bieżnią. Segment zawierający stołówkę mieści się w północno-zachodnim skrzydle, w pobliżu holu wejściowego oraz sali sportowej, dla zwiększenia funkcjonalności obiektu w przypadku organizacji nietypowych wydarzeń wymagających np. cateringu. Zaplecze technologiczne stołówki zlokalizowano bezpośrednio przy strefie dostaw.

Część dydaktyczna obejmuje 16 sal lekcyjnych, w tym pracownię komputerową oraz sale biologiczno-chemiczne i matematyczno-fizyczne, jak również świetlicę szkolną, bibliotekę oraz sanitariaty dla uczniów i nauczycieli. Wszystkie sale lekcyjne posiadają odrębne zaplecza magazynowe. Zostały wyposażone m.in. w: tablice multimedialne, tablice magnetyczne, wykończenie ściany szczytowej z paneli suchościeralnych, radiowęzeł i system nagłośnieniowy. Uczniowie mają także do dyspozycji niemal 400 indywidualnych szafek odzieżowych umieszczonych w zabudowie ścian głównych korytarzy.

Głównym pomieszczeniem części sportowej jest sala zajęć wychowania fizycznego, o wymiarach ok. 36 x 22m i wysokości użytkowej 7m, obejmująca pełnowymiarowe boisko do gry w koszykówkę i siatkówkę oraz boiska do gry w piłkę ręczną i mini-siatkówkę. Dodatkowo w części sportowej przewidziano m.in. salkę zajęć korekcyjnych.

W szkole zastosowano wiele nowoczesnych rozwiązań ekologicznych. Ich symbolem jest drzewo posadzone w centralnym punkcie na otwartym dziedzińcu – widoczne z holu wejściowego oraz korytarzy. Kameralną przestrzeń uzupełniono nasadzeniami bambusa ogrodowego w donicach.

W celu obniżenia zużycia energii oraz zmniejszenia wykorzystania zasobów naturalnych zastosowano m.in.: przegrody budowlane o wysokiej izolacyjności cieplnej i szczelności; wydajną instalację grzewczą opartą na komfortowym ogrzewaniu podłogowym; instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperacji); źródła światła w oparciu o technologię LED; system tzw. wody szarej, umożliwiającej wtórne wykorzystanie wody z umywalek i natrysków do spłukiwania toalet; system dachów zielonych i retencję wody deszczowej na potrzeby podlewania terenów zielonych; instalację umożliwiającą montaż paneli fotowoltaicznych na dachu budynku.

Wychodząc z założenia, że dydaktyka w szkole nie musi przyjmować wyłącznie tradycyjnej formy zajęć lekcyjnych, w budynku przewidziano rozmieszczenie informatorów dotyczących tematyki ochrony środowiska naturalnego, łączących atrakcyjną formę graficzną ze zwięzłą częścią opisową – tzw. „ścieżkę edukacji ekologicznej”. Kilkanaście punktów w różnych pomieszczeniach szkoły prezentować ma wybrane zagadnienia z zakresu ochrony przyrody, oszczędności energii oraz zasobów naturalnych, jak również zastosowanych w budynku rozwiązań technicznych realizujących w praktyce te założenia.

Placówkę dostosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz innych osób o ograniczonych zdolnościach ruchowych.

Szkoła w Cerekwicy to także niezbędne udogodnienia dla rodziców. Przestronny hol wejściowy zapewnia komfortowe warunki oczekiwania podczas odbioru dzieci po zajęciach, a brak barier architektonicznych – wygodny dostęp do budynku także rodzicom z wózkami dziecięcymi. Zaprojektowano parking dla samochodów osobowych, jak również zatokę dla autobusu szkolnego i liczne stojaki dla rowerów.

Teren wokół budynku, oprócz lokalizacji boisk sportowych i bieżni z nawierzchni bezpiecznej, uzupełnia przestronny plac wejściowy z elementami małej architektury, parking dla samochodów osobowych, zatoka autobusu szkolnego, jak również ścieżki dla pieszych czy spore strefy zieleni urządzonej. Wszystko dopełnia ciekawe, zewnętrzne oświetlenie.

– I chociaż ładny, to jest to tylko… budynek – mówi wójt Bartosz Derech. – On sam nie stanowi nawet połowy sukcesu, bo najważniejsi są ludzie. W przypadku szkoły to nauczyciele, pracownicy administracyjni, dyrektor i oczywiście uczniowie. Wierzę, że przestrzeń, którą wspólnie stworzyliśmy, będzie sprzyjać ich sukcesom. I podobnie jak kiedyś szkoła w Mrowinie, tak teraz i ten budynek, stanie się centrum życia i myśli – dla Mrowina, Cerekwicy i Przybrody.

Rozpoczyna się nowa historia…

Zdjęcia Damian Nowicki