Nowe linie autobusowe, nowe oznakowania – już od dzisiaj!


Z oznakowaniem tras było różnie

Oznakowanie dwucyfrowych (od numeru „51” wzwyż) dla linii autobusów miejskich w Poznaniu wprowadzone było w 1954 roku. Przedtem autobusom przypisane były litery od „A” wzwyż, a trolejbusom (kursowały w Poznaniu w latach 1930- 1970) od litery „Z” w kierunku odwrotnym.

Od 1954 roku również trolejbusom wprowadzono zmiany w oznakowaniu linii – z literowego na trzycyfrowe; np. po 1945 roku linii trolejbusowej (na trasie Śródka – Główna), oznaczonej literą ”Z” przydzielono numer ”101”, a ostatniej – kursującej w mieście (na trasie: Ogrody – Smochowice) z litery „U”- numer „103”.

Zmian w oznaczeniach linii autobusowych w Poznaniu w ciągu ostatniego półwiecza było jeszcze kilka. Miały je np. autobusy podmiejskie (przydzielono im numery od „81” wzwyż, a po uruchomieniu nowych linii miejskich oraz likwidacji trolejbusów od „101” wzwyż.

Jeździły też w Poznaniu- jeszcze z końcem lat 90. ubiegłego wieku – autobusy pośpieszne. Tym przydzielane były na poszczególne trasy symbole literowe od „A” wzwyż; np. wspomniana linia „A” kursowała z Raszyna przez centrum miasta do przedmieścia Główna. W najlepszym okresie – na przełomie lat 70. i 80.- w Poznaniu było w sumie sześć tras autobusów pośpiesznych (do litery „F”) oraz tzw. ”sezonowych”, np. linia „K” – do Kiekrza, a „S” – do Strzeszynka.

Gdy z powodu remontów torów wyłączane były z ruchu tramwaje, zastępowały je autobusy oznaczone literą „T”. Tak jest do dzisiaj, z tymże na zastępowanej nimi trasie do litery „T” dopisywana jest cyfra z linii tramwajowej, która na czas prac została zawieszona lub jej tramwaje zmieniły trasę. Przykładem mogą być teraz autobusy „za tramwaj” linii „T-1”, kursujące od ronda Starołęka przez Górny Taras Rataj na czas prowadzonego tam remontu trasy tramwajowej linii 1, a także 5 i 17.

Tekst i zdjęcia Andrzej Świątek

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz