Nowe czy używane? Które części lepiej kupić?


Kupić fabrycznie nowy zamiennik, czy nieco tańszy odpowiednik ze szrotu? Dylemat pozostaje zawsze, lecz czynnikiem, który decyduje jest niemal zawsze cena – oczywiście ta najniższa. Czy słusznie?

auto

Na używane części decydujemy się ze względu na oszczędności. Niestety, ale popełniamy tym samym gafę. Dlaczego? Zakup używki prawie zawsze kończy się koniecznością ponownej wymiany i to w stosunkowo niedługim czasie. Pozorne oszczędności narażają wiec kierowcę na de facto podwójne koszty wymiany.

Które części muszą być fabrycznie nowe?

Podstawowa zasada jest taka, że nie można montować używanych części samochodowych, jeżeli prawo drogowe tego zabrania. Dotyczy to m.in. części, których rola ma istotny wpływ na bezpieczeństwo podczas jazdy np. klocków i tarcz hamulcowych, elementów zawieszenia lub poduszek powietrznych.

Pamiętajmy, że polskie prawo jasno zabrania ponownego montażu części mających bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo. Jeżeli podczas kontroli okaże się, że w aucie zostały zamontowane części używane, kierowca może zostać pozbawiony dowodu rejestracyjnego i otrzymać surowy mandat – podpowiadają specjaliści s lidera sprzedaży nowych części samochodowych, sklepu NoweCzesci.pl.

Których części można użyć ponownie?

Z reguły odradza się ponownego montażu części, jednak w niektórych przypadkach jest to dopuszczalne. Ponownie stosować można m.in. takie akcesoria jak lusterka, felgi, elementy karoserii i ogólnie te od których stanu nie zależy bezpośrednie bezpieczeństwo kierowcy oraz pozostałych części eksploatacyjnych w aucie.

Jaka jest różnica w cenie?

Nierzadko cena używanej części jest zaledwie 50, lub 100 złotych niższa od fabrycznie nowego podzespołu. Dlatego warto zachować zdrowy rozsądek i dołożyć te kilkadziesiąt złotych, by móc cieszyć się komfortem i bezpieczeństwem jazdy samochodem. Doskonały przykład stanowi chłodnica. Używana, w dobrym stanie, kosztuje zaledwie 100 złotych mniej, ale z reguły wytrzymuje dwa razy krócej niż jej fabrycznie nowy odpowiednik.

Na koniec  uwaga. Jeżeli chcemy, by nasz samochód przetrwał w dobrym stanie jak najdłużej, to koniecznie upewnijmy się, że pilnujemy okresowych przeglądów i w razie potrzeby wymieniamy części na dobrej jakości, fabrycznie nowe zamienniki od zaufanych marek. Zasada „jak dbasz, tak masz” szybko się sprawdzi, a auto odwdzięczy się brakiem awarii i komfortem jazdy.

Dodaj komentarz