Nowa siedziba Teatru Muzycznego coraz bliżej


– Wielu mieszkańców, gości i turystów nie może się dostać na spektakle, które odbywają się w Teatrze Muzycznym. Sam jestem jego widzem. Uważam, że to bardzo dobry teatr, który potrzebuje większej przestrzeni – mówi Jędrzej Solarski, prezydent Poznania. – Zamierzamy zbudować i zbudujemy najlepszy, najładniejszy i najnowocześniejszy teatr w Polsce. Chcemy, by był on wizytówką naszego miasta, nie tylko pod względem artystycznym, ale również architektonicznym. Myślę, że za około 5 lat pierwsi mieszkańcy obejrzą znakomity spektakl w nowej siedzibie.

Konkurs jest dwuetapowy. W pierwszym etapie zainteresowani przedkładają autorski opis wizji. Do drugiego etapu i złożenia pracy konkursowej wraz makietą, zostanie zaproszonych 6 zespołów. Wnioski o udział w I etapie konkursu można składać do 18 października 2018 r. Laureatów konkursu poznamy na początku marca 2019 r.

– Dziękuję wszystkim osobom, które się do tego przyczyniły. To wielka radość – myślę, że nie tylko dla nas, ale wszystkich poznaniaków – mówi Przemysław Kieliszewski – dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu. – Wydział architektury wysłał już do znanych na całym świecie pracowni architektonicznych zaproszenie do konkursu. Zaraz po naszej premierze pt. „Rodzina Adamsów” ogłosimy akcję społeczną. Zachęcimy poznaniaków, aby wysyłali zdjęcia miejsc, które są dla nich wyjątkowe – budynków, które inspirują. Mam nadzieję, inspirować będzie także nowa siedziba naszego teatru.

Zaproszenie do udziału w sądzie konkursowym przyjęli architekci znani także szeroko poza granicami kraju: Janusz Lichocki (współwłaściciel międzynarodowego biura projektowego Epstein, które posiada swoje oddziały w Chicago, Nowym Yorku, Bukareszcie i Warszawie – w Polsce pracownia znana jest m. in. z powstającego zespołu budynków biurowych Mennica Legacy Tower w Warszawie), Wojciech Grabianowski (architekt, współwłaściciel pracowni RKW Architekture+ w Düsseldorfie znanej z zaprojektowania PGE-Arena w Gdańsku), Stefan Scholz (architekt, wykładowca akademicki, współprojektant m. in. Konzerthaus we Freiburgu), Mariusz Napierała (scenograf ceniony przez teatry w całej Polsce). W sądzie zasiądzie również Joanna Bielawska-Pałczyńska – Miejski Konserwator Zabytków, Piotr Sobczak – Architekt Miasta Poznania oraz Przemysław Kieliszewski – dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz