Nowa planeta karłowata? Naukowcy z UAM w grupie badaczy obiektu Hygiea


Naukowcy obserwujący planetoidę Hygiea wskazują, że są podstawy o zaliczenia jej w poczet planet karłowatych. W grupie są badacze z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.


Ilustracja przedstawia obraz sferycznego kształtu planetoidy Hygieia. Źródło: European Southern Observatory.

Dr Edyta Podlewska-Gaca, dr Przemysław Bartczak, dr Grzegorz Dudziński, prof. Agnieszka Kryszczyńska, prof. Tadeusz Michałowski oraz dr Anna Marciniak uczestniczą w międzynarodowym zespole badawczym kierowanym przez Pierra Vernazza z Laboratoire d’Astrophysique de Marseille we Francji. Wykorzystując jeden z największych na świecie teleskopów – ESO VLT(Very Large Telescope), na którym zastosowano zaawansowany system optyki adaptacyjnej (SPHERE), wykonano obserwacje planetoid z niespotykaną dotąd rozdzielczością. Pomiary na teleskopie VLT zostały wsparte dodatkowo obserwacjami za pomocą małych teleskopów, także amatorskich, zarejestrowanych w serwisie GaiaGOSA prowadzonym w Instytucie Obserwatorium Astronomiczne UAM. Badania trwały 1,5 roku.

Jednym z badanych obiektów była planetoida (10) Hygiea, czwarta co do wielkości planetoida znajdująca się w pasie pomiędzy Marsem i Jowiszem.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz