Nowa Forma Swarzędz 2012 inne spojrzenie na meble


W piątek 21 września odbyło się uroczyste podsumowanie warsztatów dla projektantów i przedsiębiorców Nowa Forma, które odbyły się w dniach 10-15 września 2012 w Swarzędzu. Podsumowanie prac, połączone z wystawą prototypów mebli zaprojektowanych podczas warsztatów, miało miejsce w centrum innowacji, designu i kreatywności Concordia Design w Poznaniu.

W wernisażu wystawy wzięli udział przedstawiciele władz Swarzędza – wiceburmistrz Agata Kubacka, wiceprzewodniczący rady miejskiej Tadeusz Witkowski, przewodniczący komisji budżetu rady miejskiej Krzysztof Szymanowski, a także swarzędzcy rzemieślnicy meblowi z cechmistrzem Cechu Stolarzy Swarzędzkich Piotrem Kasprzakiem, przedstawiciele firm produkcyjnych z branży meblowej oraz licznie przybyli projektanci i przedstawiciele środowisk twórczych związani z designem.

Warsztaty dla projektantów i swarzędzkich przedsiębiorców branży meblowej Nowa FORMA odbyły się już po raz drugi. Jest to przedsięwzięcie zainicjowane przez środowisko projektantów, które rozwija się dzięki wsparciu burmistrza Swarzędza, Anny Tomickiej, a finansowane jest z budżetu gminy. Z dużym zaangażowaniem biorą w nim udział swarzędzkie firmy meblarskie oraz doświadczeni projektanci z całej Polski. W tegorocznej edycji uczestniczyły 4 swarzędzkie firmy – 2 zakłady rzemieślnicze i 2 większe przedsiębiorstwa produkcyjne.

Celami warsztatów są: promocja swarzędzkiego meblarstwa, rozwój współpracy i wymiana doświadczeń producentów z projektantami oraz dostarczenie przedsiębiorcom wiedzy na temat nowych trendów w designie. Projektanci mają możliwość skorzystania z doświadczeń technologicznych i produkcyjnych.

W tym roku obok innowacyjności i wykorzystania najnowszych trendów w designie zwrócono szczególną uwagę na rynkowy charakter pomysłów realizowanych podczas warsztatów. Warsztaty koordynował ich pomysłodawca – projektant Wawrzyniec Walczak, a poprowadziła trener – Katarzyna Kijas.

Przedstawiamy zaprojektowane meble:

– Sofa BUON GIORNO, powstała w firmie Aris Concept, zaprojektowana przez zespół Olga Mężynska, Joanna Lisiecka, Tadeusz Dębczyński. Została przeznaczona do pomieszczeń użyteczności publicznej, takich jak kawiarnie, wnętrza recepcyjne w hotelach lub firmach. Jej lekka, niebanalna forma na delikatnych nóżkach z charakterystycznymi zagięciami po bokach nawiązuje w stylistyce do orgiami. Elegancka lampa stojąca, zaprojektowana do sofy, dopełnia efektownie wyglądającej całości.

– Krzesło POLA, wyprodukowane przez Wytwórnię krzeseł Klota, zostało zaprojektowane przez zespół Monika Frisztig, Marta Szczepańska, Dorota Terlecka. Drewniane krzesło o nowoczesnym wyglądzie wykonano z przeznaczeniem do jadalni. Krzesło Pola posiada charakterystyczny kant, który niepokoi i intryguje, jednak dzięki zastosowaniu norm ergonomicznych wygoda krzesła jest jedną z głównych zalet tego mebla. Tradycyjny motyw wyrzeźbiony w oparciu stanowi gustowne odniesienie do tradycji, a z połączenie dwóch gatunków drewna – brzozowego i dębowego daje ciekawy efekt kolorystyczny.

– Sofa FAMILA, wyprodukowana dla marki Bizzarto przez fabrykę mebli Tombea, została zaprojektowana przez zespół Olga Dziemidowicz, Magdalena Kaproń, Artur Bętkowski. Mebel, stanowiący centrum życia rodzinnego, który można przekształcać i dopasowywać do aktualnych potrzeb. Wygodne miejsce do siedzenia, leżanka, niezależny stolik. Wystarczy kilka ruchów, by zaaranżować oddzielne miejsca pracy lub odpoczynku, oferujące prywatność i intymność. Praktyczna i modna kolorystyka oraz opcje rozwoju sofy do narożnika lub zestawu meblowego zachęcają do kontynuacji tej linii.

– Regał KROKODYL, wyprodukowany przez Zakład Stolarski Aleksander Łoza, zaprojektowany przez zespół Monika Potorska, Joanna Sumińska, Patryk Góźdź. Regał ten został przeznaczony dla nabywców ceniących solidność i praktyczność. Wykonany z litego drewna bez jakichkolwiek łączeń metalowych urzeka pięknem drewna i precyzją wykonania. Dzięki zastosowaniu tradycyjnego systemu regulacji, który zainspirował twórców do nadania nazwy Krokodyl, regał daje możliwość swobodnego dopasowania wysokości każdej z półek w każdym okresie „życia” mebla. Zaprojektowany na warsztatach innowacyjny łącznik pozwala na modułową budowę regału i jego rozbudowę na wysokość. Zaprezentowany regał składa się z dwóch modułów.

Organizatorzy liczą na to, że kreatywna współpraca projektantów z całej Polski ze swarzędzkimi przedsiębiorcami otworzy nowe możliwości i będzie czynnikiem rozwoju branży meblarskiej w regionie, a także zachęci wszystkie strony do podejmowania wspólnych inicjatyw. Patrząc na tegoroczne dokonania twórców można mieć nadzieję, że nowe pomysły, podobnie jak ubiegłoroczne, zostaną wykorzystane do celów marketingowych, a także wdrożone do produkcji i sprzedaży.

 

 

 

Dodaj komentarz