To Noc Muzeów


To jedyna – obok sylwestrowej – noc w roku, której naprawdę nie warto przespać. Przed nami kolejna intensywna Noc Muzeów – z soboty na niedzielę nie śpimy – zwiedzamy!

 

a,pic1,1200,70447,94281,show2
Programem Nocy Muzeów spokojnie można by obdzielić kilka sporej wielkości festiwali. Wystawy, warsztaty, prezentacje, koncerty, spotkania, prelekcje… Skumulowane w jednym czasie w mieście mają naprawdę dużą siłę rażenia. I rokrocznie przyciągają tłumy. Od lat Nocy Muzeów towarzyszą także Imprezy Warte Poznania. Co zatem wydarzy się w tym roku z 17 na 18 maja w Poznaniu?

Wybrane propozycje:

„Ożywiamy trumniaki, czyli czemu służył portret trumienny” – spotkanie o sarmackiej kulturze pogrzebowej połączone z warsztatem wyklejania puzzli z motywami portretów trumiennych na pudełkach od pizzy (g. 19-20, Muzeum Narodowe, gmach główny)
„Muzealne koty bardzo lubią nocne psoty” – warsztaty dla dzieci w wieku 8-13 lat, w programie m.in. próba odszukania kotów ukrytych na muzealnych obrazach (g. 17.30 i 19, MNP)
Warsztaty kaligrafii dla starszych dzieci i dorosłych (g. 19-22, MNP)
Odkrywanie sekretnych skarbów Muzeum Sztuk Użytkowych (g. 19-21,  MNP)
Warsztaty plastyczne dla dzieci na wystawie „Irish Defence Forces – armia szmaragdowej wyspy” (g. 18, Wielkopolskie Muzeum Wojskowe) oraz dwa koncerty muzyki irlandzkiej (g. 20 i 22, WMW)
Parada dudziarzy i występ zespołu Wielkopolanie w parku przy Muzeum Etnograficznym (g. 18-19)
„Dobranocka z Kolbergiem”: spotkanie z opowiadanymi na żywo – z akompaniamentem instrumentów muzycznych – baśniami i bajkami Oskara Kolberga w wykonaniu zespołu „Grupa Baśnie Właśnie” (g. 20 i 20.45)
„Nocny Poznań w blasku neonów” – zapowiedź wystawy, która otwarta zostanie jesienią w Muzeum Historii Miasta Poznania
„Historia fortepianu – opowieści różnej treści” w Muzeum Instrumentów Muzycznych (g. 20)
Koncert nadzwyczajny „C.P.E. Bach – mistrz wyrafinowanego smaku”. Zagrają: Margreet van der Hayden (skrzypce barokowe) i Maria Erdman (klawikord) (g. 21, MIM)
Muzeum Ulicy Święty Marcin (g. 17-1, na ulicy Święty Marcin)
„13 wojen i jedna” – spotkanie z Krzysztofem Millerem, wybitnym fotoreporterem wojennym (g. 20, Nowe Kino Pałacowe CK Zamek)
„Noc ze skarbami” w Muzeum Archeologicznym: warsztatom, prelekcjom i wystawom towarzyszyć będzie muzyka średniowieczna w wykonaniu zespołu Góra Trolla (start – g. 17.30)
„Cyganka Aza” – projekcja filmu niemego z 1926 r. wg powieści J. I. Kraszewskiego „Chata za wsią” z muzyką na żywo autorstwa Waldemara Rychłego (g. 21, Muzeum – Pracownia J. I. Kraszewskiego)
Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK zaprasza na kursy zabytkowymi wagonami: 102N-1 z 1969 r. i 102Na-71 z 1973 r.
„Wakacje i czas wolny w PRL-u” pod takim hasłem Noc Muzeów odbywać się będzie w poznańskim oddziale IPN (ul. Rolna 45 a), w programie: gry i zabawy „pod chmurką”, wata cukrowa i oranżada z saturatora, pokaz kultowych filmów z epoki
Brama Poznania ICHOT będzie czynna do g. 22, główną atrakcją wieczoru ma być prezentacja mozaiki w kształcie postaci Mieszka I, stworzonej ze zdjęć odwiedzających ICHOT i fotografii z Ostrowem Tumskim w tle
„Noc z wojami” w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci, w programie m.in. pokazy walk wojów (g. 22-22.30) i warsztaty dla dzieci „Jak zostać wojem i co robiły damy gdy panowie wojowali?” (g. 11-13)

Źródło: www.poznan.pl

Dodaj komentarz