Niezwykła książka polskiego emigranta – odkryty po latach debiut nieżyjącego autora


Niewiele jest książek, z którymi wiąże się tak niezwykła historia jak z tą, która będzie miała premierę 16 grudnia w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu. Zaskakujące jest już samo to, że wychodzi ona prawie po 30 latach od napisania i do tego 14 lat od śmierci autora, a przy tym jest jego debiutem. Przede wszystkim jednak „Krzysztof Kolumb – historia niezwykła” zaskakuje swoją treścią i niecodzienną formą. Adam Góralski, polski emigrant z Kresów do Ameryki, stawia w książce tezę, że słynny żeglarz miał polsko-żydowskie korzenie.

Dzieło Góralskiego odbiega od kanonu literatury poświęconej wielkim odkryciom geograficznym. Autor nie powtarza encyklopedycznych wiadomości o Kolumbie. Przenosi uwagę z powszechnie znanych dokonań wielkiego podróżnika na jego motywację do działania, problemy i sprawy osobiste, wręcz intymne. Skupia uwagę na zagadkowych zachowaniach odkrywcy oraz pośmiertnym fałszowaniu jego życiorysu. Przedstawia w epicki sposób średniowieczne realia nie stroniąc przy tym od ich brutalności. „Krzysztof Kolumb – historia niezwykła” zawiera przy tym ogromny zasób interesujących informacji. Książka napisana jest przystępnym językiem i ma niespotykany charakter – łączy w sobie cechy publikacji historycznej z literacką prozą, jest po części opowieścią, a po części gawędą, którą dobrze się czyta.

Co niezwykłe, Góralski nigdy nie zobaczył swojego dzieła, które było ukoronowaniem jego wielkiej życiowej pasji w poznawaniu tajemniczej przeszłości Kolumba. Z powodu choroby stracił bowiem wzrok i całą książkę podyktował. Do tego w języku hiszpańskim, gdyż większą część życia spędził w Wenezueli i Hiszpanii. Wręcz trudno sobie wyobrazić jak niewidomy, i do sędziwy wiekiem człowiek mógł podołać stworzeniu takiego oryginalnego dzieła​.

Chociaż fabuła książką rozgrywa się z dala od Polski, to nie brakuje w niej licznych nawiązań do ojczyzny autora, którą opuścił po wybuchu II wojny światowej. Są w niej także akcenty wielkopolskie, poznańskie. Wspomniany jest m.in. słynny średniowieczny geograf, Jan ze Stobnicy, który był twórcą polskich map i rektorem pierwszej uczelni wyższej w Poznaniu, Akademii Lubrańskiego.

Podeszły wiek i pogarszający się stan zdrowia nie pozwoliły Adamowi Góralskiemu zabiegać o publikację swojego dzieła. Maszynopis tej intrygującej książki przez wiele lat po śmierci emigranta leżał w szufladzie jego domu na Wyspach Kanaryjskich. To, że ukazuje się teraz i do tego w Poznaniu, to skutek starań wielkopolskiego dziennikarza śledczego i pisarza Krzysztofa M. Kaźmierczaka (m.in. laureata Nagrody Watergate). Przed laty zetknął się on z historią Góralskiego, a niedawno dowiedział od jego rodziny o książce, której wydanie było życiowym, niespełnionym marzeniem emigranta. Kaźmierczak zainicjował też społeczną akcję na rzecz bezpłatnego udostępnienia tej niezwykłej książki bibliotekom publicznym (szczegóły na wspieram.to/kolumb).

Premiera książki Adama Góralskiego odbędzie się 16 grudnia (poniedziałek) o godz. 18.00 w Bibliotece Raczyńskich – w Galerii Atanazego (wejście od Al. Marcinkowskiego 23). W spotkaniu weźmie udział jedna z córek autora publikacji i jej wydawca Krzysztof M. Kaźmierczak. Patronat nad książką sprawuje „Nasz Głos Poznański”.

O autorze:

Adam Góralski (1912-2005) był doktorem chemii, absolwentem Politechniki Lwowskiej. Podczas II wojny światowej pracował przymusowo w Niemczech i trafił do obozu w Dachau. W 1947 roku emigrował do Ameryki Południowej. Przez całe życie działał na rzecz Polonii. Był miłośnikiem historii i popularyzatorem esperanto, jednego z dziewięciu języków, które biegle znał. W latach 60. stracił wzrok.

Promocja dla Czytelników

Dla naszych Czytelników, którzy przyjdą z egzemplarzem Naszego Głosu Poznańskiego (wydanie z 16 grudnia) na premierę w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu, książka w specjalnej cenie – 25 zł.

„Krzysztof Kolumb – historia niezwykła”,  Adam Góralski

stron: 450, format: A5

premiera: 16 grudnia 2019

wydawca: KaeMKa.

Dodaj komentarz