Nieznany Impresjonizm: Manet, Pissarro i im współcześni


PAPIER
13.03. g. 18.30 |
Hol Balkonowy
prowadzenie: Dariusz Subocz, wstęp wolny, czas trwania: ok. 60’

Opowieść o historii papieru azjatyckiego i europejskiego, połączona z warsztatami czerpania papieru. Na spotkaniu dowiemy się także o wynalazku znaku wodnego i spróbujemy go samodzielnie zaprojektować. Posłuchamy też o konserwacji papieru na wybranych przykładach, takich jak atlasy z Biblioteki Raczyńskich, papier archeologiczny z Muzeum Katyńskiego czy rękopisy Juliusza Słowackiego z Ossolineum.

 KSIĄŻKI I GRAFIKI NA AUKCJACH BIBLIOFILSKICH
19.03. g. 18.30 |
Księgarnia Bookowski
prowadzenie: Dariusz Pawłowski, gość: Paweł Podniesiński, wstęp wolny

Wiedza o rynku aukcyjnym antykwarycznym jest niezbędna każdemu kolekcjonerowi. Paweł Podniesiński jest ekspertem, który najdłużej na naszym krajowym rynku śledzi oraz analizuje aukcje książkowe. Opowie nam o spektakularnych wynikach aukcyjnych oraz trendach takich obiektów jak książki i grafiki.

WYKŁADY

PARYŻ PRZEŁOMU XIX I XX WIEKU – MIASTO NA MIARĘ SWOICH CZASÓW
6.02. g. 18.30 |
Hol Balkonowy
prowadzenie: Dorota Molińska, wstęp wolny, czas trwania: ok. 60’

Miasto świateł, ruchome święto czy stolica świata to tylko niektóre określenia, jakimi opisywano Paryż czasów Belle Epoque. W istocie w drugiej połowie XIX wieku francuska metropolia uległa bardzo daleko idącym przekształceniom urbanistycznym
i architektonicznym, które uczyniły z niej w oczach wielu niedościgniony wzór nowoczesnego, tętniącego życiem centrum miejskiego. Wykład będzie omawiał najważniejsze przedsięwzięcia planistyczne i budowlane, jakie miały w owym czasie miejsce i z perspektywy historyczno-artystcznej spróbuje zdefiniować główne aspekty paryskiego krajobrazu, który stał się tłem, a zarazem inspiracją dla prac tworzonych przez ówczesnych artystów.

POLSKI IMPRESJONIZM
20.02. g. 18.30 |  Hol Balkonowy
prowadzenie: Maciej Szymaniak, wstęp wolny, czas trwania: ok. 60’

Mówiąc „polski impresjonizm”, zazwyczaj jednym tchem wymienia się nazwiska Józefa Pankiewicza i Władysława Podkowińskiego. Czy jednak inni artyści nie przyswoili pewnych zdobyczy impresjonizmu nieco wcześniej? Interesować nas będzie również to, co zadziało się w polskiej sztuce wiele lat po impresjonistycznej rewolucji. Przyjrzymy się wielu obrazom
i spróbujemy zgłębić temat wpływu impresjonizmu na polską sztukę.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz