(NIE)zdrowe gotowanie: garnki, patelnie i naczynia


Zdrowe gotowanie to nie tylko jakościowe produkty, dobre tłuszcze i sprzyjające zdrowiu przyprawy. Choć mało kto o tym pamięta, to także garnki patelnie i naczynia bez szkodliwych dla organizmu powłok i substancji. Warto o tym pamiętać, ponieważ nawet najlepsze produkty w reakcji, np. z aluminium przyniosą nam więcej szkody niż pożytku.

Dbanie o zdrowie i prowadzenie ekologicznej kuchni powinno odbywać się kompleksowo. Gwarancją dobrej kondycji organizmu są zatem nie tylko produkty z wyższej półki, bez konserwantów, pestycydów i antybiotyków, ale także naczynia wykonane z naturalnych lub neutralnych dla zdrowia tworzyw i metali. Zanim wybierzecie się do sklepu po nowe garnki czy patelnie, dowiedzcie się, które będą dla was najzdrowsze.

Trzy razy NIE

Trzy często goszczące w naszych kuchniach materiały, na które powinniśmy uważać to aluminium, teflon oraz plastik. Używamy ich na co dzień, często nie wiedząc, że pozbycie się ich będzie najlepszym rozwiązaniem. Okazuje się bowiem, że aluminium może wywoływać chorobę Alzheimera oraz demencję. Dzieje się tak z powodu magazynowania metalu w mózgu, co z czasem prowadzi do niewydolności najważniejszego narządu. Aluminium zyskało zastosowanie w produkcji garnków ze względu na właściwości akumulujące ciepło. Naczynia z niego wykonane szybko się bowiem nagrzewają. Niestety równie szybko przedostają się do jedzenia. Nie należy w nich przyrządzać przede wszystkim potraw kwaśnych – te szczególnie mocno reagują z aluminium. Warto jednak pamiętać, że współczesna technologia pozwala na bezpieczne wykorzystywanie tego metalu. Wielu producentów stosuje aluminium w swoich garnkach czy patelnia, ale pokrywa je specjalnymi, bezpiecznymi dla zdrowia powłokami. Trzeba jednak pamiętać, że uszkodzenie powierzchni i odsłonięcie aluminium, dyskwalifikuje naczynie do dalszego użytkowania.

Kolejnym popularnym tworzywem wykorzystywanym w produkcji garnków jest poli(tetrafluoroetylen) znany jako teflon. Naczynia pokryte tą substancją podbiły rynek głównie ze względu na swoje zastosowanie praktyczne – jedzenie przygotowywane na patelniach teflonowych nie przywiera, co podoba się konsumentom. Niestety, przypadkowe zadrapanie powierzchni sprawia, że odkrywają się metale znajdujące się pod spodem, które mogą szkodzić zdrowiu. Ponadto podgrzany teflon uwalnia toksyczne gazy – również niesprzyjające zdrowiu. Warto więc unikać naczyń pokrytych poli(tetrafluoroetylenowymi) powłokami.

Trzecim tworzywem, które powinniście powiedzieć stanowcze NIE jest plastik. Pod żadnym pozorem nie powinien służyć do gotowania, ponieważ podgrzany lub wstawiony do kuchenki mikrofalowej uwalnia toksyczne substancje. Te natomiast przedostają się do posiłku i wywołują negatywny wpływ na zdrowie. Najnowsze badania dowodzą, że plastiki wydzielają ksenoestrogeny oraz bisfenol, czyli sztuczne hormony, które wywołują zaburzenia hormonalne. Naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego, z pomocą swoich wrocławskich kolegów, badają właśnie wpływ plastików i substancji przez nich uwalnianych na częstotliwość występowania syndromu policystycznych jajników u kobiet w wieku rozrodczym. Wszystko wskazuje na to, że zależność jest istotna.

Sześć razy TAK

Nowoczesne technologie i rozwój nauki pozwalają określić, które tworzywa są bezpieczne dla naszego zdrowia. Okazuje się, że większość z nich jest (lub była) używana do produkcji naczyń kuchennych od lat. Po kilkudziesięcioletnim boomie na aluminiowe garnki i plastikowe pojemniki, tradycyjne tworzywa wracają do łask i cieszą się coraz większą popularnością wśród osób dbających o zdrowie. Wśród tworzyw na TAK znajdują się:

  1. Stal nierdzewna;
  2. Ceramika;
  3. Szkło;
  4. Żeliwo;
  5. Glina;
  6. Bambus.

Wspomniane tworzywa są w większości zupełnie bezpieczne dla organizmu i zdrowia człowieka. Jedyne zastrzeżenia może budzić stal nierdzewna – według niektórych badań w czasie gotowania do jedzenia mogą przedostawać się metale takie jak nikiel, chrom czy kobalt, dlatego warto wybrać te garnki i patelnie, które zawierają mało metali ciężkich. Pozostałe tworzywa są w pełni przyjazne zdrowiu lub prozdrowotne. Mowa tu o żeliwie, które dostarcza organizmowi cennego żelaza. Jeśli jednak grozi Ci przedawkowanie tego pierwiastka, ogranicz korzystanie z patelni żeliwnej.

Jeśli dbasz o zdrowe gotowanie, zacznij od sprawdzenia, jakie garnki i patelnie znajdują się w twojej kuchni. Bez pozbycia się tych szkodliwych i zaopatrzenia się w bezpieczne dla zdrowia naczynia, twoje starania pójdą na marne. Nie trać więc energii na bezproduktywne gotowanie – postaw na naturalne i przyjazne organizmowi tworzywa. Zainspiruj się na http://www.tefal.pl/Garnki-i-Patelnie/Patelnie-i-garnki/c/pots%2B%26%2Bpans.

Dodaj komentarz