Niespotykane jeździeckie święto – CAVALIADA Poznań

Za nami CAVALIADA Poznań 2015. Emocje nie tylko sportowe towarzyszyły 38 000 osób, wśród których byli fani jeździectwa, rodziny z dziećmi. Od czwartku jeźdźcy rywalizowali w zawodach CSI3*-W, CSI1, CSIYH, CDN, paraujeżdżeniu, powożeniu czy woltyżerce. Łączna pula nagród wyniosła prawie 550 tysięcy złotych. Sponsorem głównym CAVALIADY Tour jest PKO Bank Polski.

Cavaliada

Finałowy konkurs CSI3* Konkurs nr 12 – GRAND PRIX WORLD CUP CEL, FEI RANKING, CAVALIADA TOUR RANKING o nagrodę Prezesa Zarządu PKO Bank Polski wygrał reprezentant Niemiec – Christian Kukuk. Do przerwy tylko czterech zawodników pokonało trudny parkur ustawiony przez gospodarza toru Andrea Colombo. Pula nagród w tym konkursie wyniosła 120 tysięcy złotych, ponieważ była to rozgrywka zaliczana do rankingu FEI oraz CAVALIADA Tour. Do ścisłego finału zakwalifikowało się ośmiu zawodników, w tym dwóch Polaków. Ostatecznie w finałowej trójce, obok Niemca znalazł się jego rodak – Maximilian Schmidt na drugim miejscu, a trzecią pozycję zajęła Zuzana Zelnikova z Czech. Zaciętą rywalizacje śledziła na żywo poznańska publiczność, która dopisała i przyszła tłumnie na CAVALIADĘ  oraz widzowie przed telewizorami Canal+ Sport.

Cenne punkty FEI

Podczas CAVALIADY Poznań 2015 rozegrano trzy ważne konkursy zaliczane do Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej. Oprócz Grand Prix, był to jeszcze Speed and Music, konkurs szybkości, pod patronatem Prezydenta Miasta Poznania, o nagrodę Prezesa Międzynarodowych Targów Poznańskich, pod patronatem Radia Eska. Zwycięzcą okazał się Felix Hassmann na koniu SL BRAZONADO. Jego przejazd był najszybszy. Reprezentant Niemiec wygrał na CAVALIADZIE ten sam konkurs po raz… trzeci. Drugie miejsce zajął Rober Vos z Belgii na koniu Carat, a trzecie Maximilian Schmid na Cassia.

Robert Vos był bohaterem piątkowego konkursu CSI3*-W dużej rundy pod patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego, o nagrodę firmy Wechta. Sportowe szczęście dopisało Holendrom. Drugie miejsce zajęła para Patrik Majher – CALIBER, ale trzecie zajęła również para holenderska Gert Jan Bruggink – MCB ULKE. Najlepszy Polak Mściwoj Kiecoń zajął czwarte miejsce na klaczy Urbane.

Finał małej rundy o nagrodę firmy Totalizator Sportowy wygrał Andrzej Opłatek na koniu Light My Fire. Do rozgrywki zakwalifikowało się ośmiu zawodników, z 56 par, które przystąpiły do konkursu. Drugie i trzecie miejsce także przypadło Polakom. Andrzej Głoskowski na koniu Centroplast Dinar zajął drugie miejsce, a na trzeciej pozycji uplasowała się Agnieszka Olszewska na koniu Skarbiec.

W Poznaniu wygrał Mars

Piątek w hali numer 5 Międzynarodowych Targów Poznańskich obył się pojedynek amazonek z jeźdźcami, którzy rywalizowali jednocześnie na dwóch identycznych parkurach. Rok temu wygrał Łukasz Brzóska, w tym roku w PZU VENUS vs. MARS, o nagrodę firmy PZU wygrał również… Łukasz Brzóska, tym razem na koniu CARRERA SJ.

CLAAS Eventing Tour ma lidera

Parkur CAVALIADY zmienił się nie do poznania. Zamiast tradycyjnych przeszkód pojawiły się bankiet, wąskie fronty, kornery i hyrdy, czyli tradycyjne przeszkody WKKW, a publiczność obejrzała doskonałe sportowe wydarzenie. Konkurs CLAAS Eventing Tour – Halowy Puchar Polski WKKW – cross pod patronatem Prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych, o nagrodę firmy CLAAS Poland wyłonił lidera cyklu. Jest nim Jan Kamiński. Drugie miejsce zajął ambasador tego turnieju Paweł Warszawski. Trzecie miejsce przypadło Katarzynie Kokowskiej.

Halowy Puchar w Powożeniu

Liderem Halowego Pucharu Polski w Powożeniu już od pierwszego konkursu został Adrian Kostrzewa z KS Idmar Krajkowo i ten tytuł utrzymał w Poznaniu do końca. Na drugim miejscu, po sobotnim konkursie nastąpiła roszada. Wiceliderem został Rafał Wojtacha (SLKS Książ), a na trzeciej pozycji w rankingu znalazł się zawodnik FKJ Zbyszko Sebastian Bogacz.

CSIYH Wechta Youngster

Zwycięzcę konkursu CSIYH Wechta Youngster Tour wyłonił konkurs pod patronatem Prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych, o główną nagrodę firmy Wechta, w którym walczyło 96 par. Konkurs odbył się na Arenie B, gdzie zgromadził się tłum miłośników jeździectwa. Pierwsze miejsce zdobył Bert Prouve zawodnik z Belgii na 6-letniej klaczy Jursa Van Den Dael. Lumbumbo to 7-letni wałach, którego dosiadał zawodnik z Danii Lars Bak, drugą fazę pokonali w czasie 31,10 s. co zapewniło im drugie miejsce w finałowym konkursie młodych koni. Trzecie miejsce zdobył niemiecki zawodnik Dirk Ahlmann na 7-letnim ogierze Conux ( 31,99 s).

CDN

W konkurencji ujeżdżenia, w finałowym konkursie pod patronatem Totalizatora Sportowego 5 zawodników walczyło o nagrodę firmy KPMG pierwsze miejsce zdobyła Gabriela Jaworska-Mazur na 11-letnim wałachu Zimba uzyskując wynik 70,875%. Z minimalną różnicą (70,792 %)  drugie miejsce wywalczyła Ewa Hamkało na Vivaldim.  Trzecie miejsce w konkursie CC-7 Program Międzynarodowy dowolny z muzyką na poziomie Intermediate I, zajęła Natalia Organista z wynikiem 70,542%.

CAVALIADA Future

Również w Poznaniu rozpoczęła się cykl CAVALIADA Future. Po dwóch konkursach poznaliśmy liderów rankingu CAVALAIDA Future 2015/2016. W kategorii MIDI zwyciężyła Sara Patejko z KJ Aromer, drugie miejsca zdobyła Gabriela Kozłowska (JKS FER Więckowice), a trzecie Jurzak Franciszek SKJ Ponylandia. W kategorii MINI klasyfikacja wygląda następująco:  pierwsze miejsce Dominika Henzel, drugie zajmuje Laura Kłapińska oraz trzecie – Agata Kamińska.

CSI1

Na Arenie B publiczność śledziła zawody rangi CSI1, w których zwyciężyła Dajana Pawlicka na koniu Bartino.

CAVALIADA dla dzieci

Poza akcentem sportowym CAVALIADA przygotowała wiele atrakcji dla dzieci, które próbowały przejażdżki na kucyku, wypiekały wspólnie bułeczki w Piekarni Młodego Jeźdźca, czy uczestniczyły w animacjach. W pawilonie 7A, na parkurze B goście CAVALIADY oglądali konne pokazy.

Pawilon Polskiej Hodowli

Z okazji 120-lecia istnienia Polskiego Związku Hodowców Koni CAVALIADA była areną prezentacji najczęściej spotykanych w naszym kraju rodzimych ras koni w Pawilonie Polskiej Hodowli. Jubileusz uświetniła ekspozycja wielkoformatowych fotografii hipologicznych, pokazy użytkowe oraz unikatowy spektakl w sobotnie popołudnie pt. 120 lat biało-czerwonych koni.