Piszą list do prezydenta Poznania ws. figury Chrystusa na placu Mickiewicza


Nie milkną głosy niezadowolenia  po decyzji poznańskich radnych  o ustawieniu na placu Mickiewicza  pięciometrowej figury Chrystusa. Do grona przeciwników dołączyli Rodzimowiery, którzy napisali w tej sprawie list do prezydenta Poznania.

– Jesteśmy grupą ludzi, którzy kultywują wiarę naszych przodków z czasów przedchrześcijańskich – czytamy w liście do prezydenta Poznania. – Nasze tradycje sięgają daleko przed pojawieniem się pierwszych ludzi ze znakiem krzyża na naszych ziemiach. Czcimy i sławimy naturę oraz Bogów, którzy ją stworzyli oraz po dziś dzień trzymają nad nią i nad nami swoją pieczę. Wyrażamy głęboki niepokój w związku z planowanym postawieniem Pomnika Wdzięczności w przestrzeni publicznej, który przedstawia Jezusa Chrystusa. Pomnik ten o charakterze religijnym mocno kłóci się z konstytucyjną równością religii. Rozumiemy gdy pomniki tego typu są stawiane na terenach miejsc kultu chrześcijan, jednak stanowczo nie zgadzamy się na jawną dyskryminację religijną.

Rodzimowiercy proponują kompromisowe rozwiązanie.

– Po pierwsze, Pomnik Wdzięczności nie zostanie postawiony w żadnym miejscu przestrzeni publicznej, a na przykład na terenie Katedry poznańskiej. Argumentujemy to zbyt ostentacyjnym charakterem rzeźby, zarówno ze względu na wymiary jak i charakter wyznaniowy. Po drugie, Pomnik Wdzięczności może stać gdziekolwiek w miejscu przestrzeni publicznej, jednak chcielibyśmy w związku z zasadą równości wszystkich wyznań wnieść o analogiczne wskazanie kilku propozycji równie reprezentatywnych miejsc w tejże przestrzeni na postawienie pomników z przedstawieniem naszych słowiańskich Bóstw. Inną możliwością zadośćuczynienia, przez nas również akceptowalną, jest zobowiązanie się miasta do przekazania w użytkowanie wieczyste terenu z pozwoleniem na budowę świątyni dla celów sprawowania kultu religijno-obrzędowego. Teren ten nie może być jednak mniejszy niż 3000 m2. Ważne dla nas by ziemia miała dostęp do naturalnego zbiornika wodnego i znajdowała się na terenie miasta Poznań lub w jego najbliższej okolicy, to jest maksymalnie 10 km od granic miasta Poznań. W przypadku wyboru opcji przekazania nam działki do celów religijnych, wybierzemy z pośród nas – w sposób demokratyczny – osobę, która będzie opiekować się pozyskanym terenem; bądź też ewentualnie można pomyśleć o założeniu fundacji specjalnie w tym celu.

Autorzy listu na odpowiedź prezydenta Poznania będą czekać do 22 maja.

Pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa, zwany Pomnikiem Wdzięczności w październiku 1939 roku został wyburzony przez nazistów. O jego odbudowę od lat ubiega się Społeczny Komitet Odbudowy Pomnika Wdzięczności. Pięciometrowa figura Chrystusa z brązu jest już prawie gotowa i pod koniec maja ma być najważniejszym elementem wystawy „Wdzięczni za Niepodległość”. Komitet Odbudowy Pomnika Wdzięczności chce, aby wystawa została zorganizowana na placu Mickiewicza. Rada Miasta Poznania zgodziła się, by kopia figury Chrystusa z nieistniejącego Pomnika Wdzięczności na dwa tygodnie stanęła obok pomnika Ofiar Czerwca 1956. Przygotowany  przez radnych PiS projekt poprali podczas wtorkowej sesji  radni  Poznańskiego Ruchu Obywatelskiego oraz  Tomasz Lipiński (PO). Na sali zabrakło radnych SLD, którzy po przerwie  spoźnili się na głosowanie. Decyzję radnych musi jeszcze poprzeć prezydent Jacek Jaśkowiak.

Zdjęcie: www.traditia.fora.pl

 

1 komentarz

  1. NeoP pisze:

    Otwarty list Rodzimowierców do władz m. Poznań w sprawie uszanowani równości religijnej – proszą o analogiczne uhonorowanie pomnikiem Świętowita lub przeznaczenie terenu na ich cele kultowe.
    Więcej na
    https://www.facebook.com/events/1576455439288818/

Dodaj komentarz